• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Obama dünyaya seslendi!

Obama dünyaya seslendi!
0 0

ABD Başkanı Barack Obama, ulusların el ele vererek, eğitime, geleceğe ve insan sağlığına yatırım yapmasıyla, dünyadaki yoksulluk döngüsünün kırılabileceğini söyledi.

23 Ekim 2015 Cuma 11:00
New York'ta Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri zirvesi kapsamında Genel Kurul'da konuşan Obama, BM'nin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri toplantıları için dünyaya seslendi. Obama, dünya genelindeki sürdürülebilir kalkınma hedeflerini başarmak için başkanlığı sürecinde ve sonrasında mücadeleyi sürdüreceğini söyledi.

Konuşmasında, dünya genelindeki yoksulluk, açlık, hastalık gibi sorunlara dikkat çeken Obama, dünya genelindeki çocuk ölümlerine değinerek, günümüzde bile çocukların ölümden bir sivrisinek uzaklığında bulunmasını ahlaki ayıp ve büyük bir haksızlık olarak niteledi.

Dünyada 800 milyon erkek, kadın ve çocuğun günlük 1,25 dolarla geçinmek zorunda kaldığını, her gün yüzlerce kadının da doğum sırasında yaşamını yitirdiğini anlatan Obama, ulusların birlikte çalışarak yoksulluk döngüsünü kırabileceklerini söyledi.

Obama, “Bugün, ABD'nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerini başarma taahhüdünde bulunuyorum. Başkan olduğum sürece ve başkanlığı bıraktıktan sonra hem ABD'de hem de dünya genelinde eğitim, ev sağlama, sağlık hizmeti, iş oluşturma, gelir eşitsizliğini düşürme ve fırsat yaratma konularında savaşmaya devam edeceğim. Çünkü bu sadece politikacıların işi değil. Bu hepimizin görevi” diye konuştu.

Kaynak: DHA
0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha