• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Paris’teki silahlı saldırıyı IŞİD üstlendi! ikinci şüpheli teslim oldu

Paris’teki silahlı saldırıyı IŞİD üstlendi!  ikinci şüpheli teslim oldu
0 0

Paris Champs-Elysees bulvarındaki silahlı saldırıda bir polis hayatını kaybetti, iki polis de yaralandı. Uzun namlulu otomatik tüfekle ateş eden saldırgan çatışmada öldürülürken, ikinci şüpheli Belçika’da polise teslim oldu.

21 Nisan 2017 Cuma 12:34

Yerel saatler 21.00 sıralarında uzun namlulu silahla yapılan saldırıyla ilgili konuşan İçişleri Bakanlığı sözcüsü Pierre Henry Brandet, otomatik tüfeği bulunan saldırganın aracıyla park halindeki polis minibüsünün yanına kadar geldiğini, aracından inerek polis minibüsünü taradığını bildirdi.

 

Polislerin birini öldürüp ikisini yaraladıktan sonra koşarak uzaklaşmaya çalışan saldırgan, minibüsteki diğer polisler tarafından öldürüldü.

 

Reuters ayrıca, polisin Belçika’dan trenle gelen ikinci bir şüpheliyi aradığını duyurdu.

 

Reuters, öldürülen saldırganın polisler tarafından tanındığını ve saldırganın evine önceden polis baskını düzenlediğini bildirdi.

 

Fransız televizyon kanalı saldırganın 39 yaşında ve Fransa vatandaşı olduğunu ifade etti.

 

IŞİD üstlendi

 

Saldırıyla ilgili IŞİD’in propogandasını yapan Amaq yayın organı, Paris Champs-Elysees’de gerçekleşen saldırıyı IŞİD’in üstlendiğini duyurdu. Saldırganın ismi Ebu Yusuf al-Beljiki olarak verildi.

 

Polislerin aradığı ikinci şüpheli, Belçika’nın Antwerp şehrinin kuzeyinde görevlilere teslim oldu.

 

Seçim kampanyaları iptal

 

Fransa genelinde Pazar günü gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde olağanüstü güvenlik önlemleri alınırken, adaylar Marine Le Pen ve Françis Fillon seçim kampanyalarını durdurma kararı aldı.

 

Le Pen saldırı sonrası Twitter’dan “Bir kez daha saldırıya uğrayan polis görevlilerinin acısını hissediyor ve yanlarında duruyorum” mesajını verdi.

 

François Fillon da, “Bizim hayatımızı korumak için kendi hayatını feda eden polisleri saygıyla anıyorum” dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha