• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Portekiz, göç eden vatandaşını ‘para ödeyerek’ ülkeye döndürmeye çalışıyor

Portekiz, göç eden vatandaşını ‘para ödeyerek’ ülkeye döndürmeye çalışıyor
0 0

Portekiz, iş gücünün zayıflaması ve nüfusun giderek yaşlanması sebebiyle, ülkeyi terk eden vatandaşlarını, ‘para ödeyerek’ geri döndürmeye çalışıyor.

16 Ağustos 2019 Cuma 23:39

En az üç yıldır başka bir ülkede yaşayan Portekizlileri kapsayan ‘Regresssar’ projesi, ülkeye dönmeleri halinde, gelir vergilerinde ilk beş yıl boyunca yüzde 50 indirim yapılmasını öngörüyor. Ayrıca, iş bulanlara ülkeye yerleşme sürecindeki taşınma, ev bulma ve diğer işlemlerde destek olmak amacıyla nakit para yardımı vaat ediyor.

 

 

Dünya Ekonomik Forumu’nun internet sitesi WeForum’daki habere göre, 72 farklı ülkede yaşayan 1700 Portekiz vatandaşı ülkelerinde iş bulmak için kayıt yaptırdı.

 

Portekiz hali hazırda yatırımcılara ve istihdam sağlayan girişimcilere ülkede yaşama izni ve kalifiye işçilere vergi indirimi fırsatları sunuyor. Ancak yeni proje, işçinin kalifiye olmasına bakılmaksızın destek sunulmasını öngörüyor.

 

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün 2014 yılı verilerine göre, Portekiz, en fazla göç veren ülkeler sıralamasında İrlanda ve Yeni Zelanda’nın ardından üçüncü sırada geliyor. Ülke nüfusunun yüzde 14’ü başka ülkelerde yaşıyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha