• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Putin-Esad görüşmesinin söylediği

Putin-Esad görüşmesinin söylediği
0 0

'Erdoğan, taraftar kitlesini Esad'lı Suriye gerçeğine hazırlıyor'

23 Ekim 2015 Cuma 11:16
HABERDAR | ANALİZ | KENAN ÇAMURCU

Esad dün (20 Ekim) Moskova'da Putin'le Rusya ve Suriye ordularının IŞİD'e mücadele operasyonlarını görüştü. Bu görüşme fotoğrafıyla "Esad'la 6 ay" senaryosuna Putin'in verdiği cevap güçlü oldu. Buluşmada Esad'la terörle mücadeleyi derinleştirmeyi konuştular.

Bu durumda Ankara'dan "bir yetkili"ye dayandırılan "Esad'ın gidişi" konulu senaryonun bölgenin gerçeğiyle değil, AKP'nin iç ihtiyacıyla ilgili olduğu anlaşılıyor. Zaten Ankara'daki "yetkili"nin "Esad'sız Suriye için anlaştık" beyanı karşısında Rusya'nın belirsiz geleceğe niye 'evet' diyeceği sorulmalıydı.

Dün Moskova'da gerçekleşen Putin-Esad görüşmesi, Rusya'nın böyle bir gündemi olmadığını ortaya çıkardı. Dolayısıyla iktidara yakın medyada çıkan haber ve yorumlar gerçeği yansıtmakla ilgili değil. Öyle anlaşılıyor ki, Suriye krizini halletmek üzere yakında kurulacak müzakere masasına oturması muhtemel olan Erdoğan, kendi taraftar kitlesini Esadlı Suriye gerçeğine hazırlamak için psikolojik harekat yürütüyor. Erdoğan ve Davutoğlu'nun, taraftarlarını ardarda açıklamalarla Esad'lı Suriye için masaya oturmaya hazırladığına göre süreç hızlı işliyor demektir.

İSNA'nın Sky News Arabiyye haber kanalından aktardığı habere göre
Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'le IŞİD'e ve diğer radikal silahlı unsurlara karşı yürütülen askeri operasyonları değerlendirdi. Bu, Esad'ın beş yıldır ilk yurtdışı seyahati.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, iki cumhurbaşkanının Rusya'nın Suriye'deki hava harekatıyla ilgili konuları ele aldı. Peskov, görüşmede doğal olarak terörizmle mücadele ve Suriye silahlı güçlerinin desteklenmesi konularının da gündeme geldiğini söyledi.

Görüşmede Esad, Rusya'nın Suriye'ye desteği sayesinde "facia senaryosu"nun önlendiğinin altını çizdi. Esad, "Her askeri girişimin siyasi sonuçları da olacaktır" dedi. Suriye Cumhurbaşkanı, Rusya ile işbirliğinin ülkesinde siyasi ve ekonomik ortamın ihyasıyla sonuçlanacağına olan umudunu dile getirdi. Esad, "Terörizmle mücadelede zafer kazanacağız" dedi.

Rusya Cumhurbaşkanı Putin ise Suriye'ye askeri ve siyasi her türlü yardıma hazır olduklarını söyledi. Putin, "Suriye krizinin siyasi çözümü için de yardıma hazırız" dedi. Putin bu konuda çok önemli bir mesaj verdi: "Krizin çözümünde son sözü söyleyecek olan Suriye halkıdır." Bu, Rusya ve İran'ın Suriye krizinin başlangıcından bu yana tekrarladığı ilke.

Putin, Suriye krizinin çözümünde büyük güçlerle ve bölge ülkeleriyle işbirliğine hazır olduklarını da hatırlattı.

Esad'ın Moskova seyahatini değerlendiren, daha doğrusu belli ki Esad'ın Moskova'dan dönmemesine bel bağlayan ve "Keşke dönmese" diyen Davutoğlu'na, Esad-Putin görüşmesine ilişkin açıklamada Moskova'dan selam gönderildiğini söyleyebiliriz: "Rusya Suriye'yi askeri ve siyasi olarak olabildiğince destekleyecek"

Hal böyle olunca Davutoğlu'nun "Suriye halkının kabul etmediği hiçbir geçiş yönetimini kabul etmiyoruz" sözü, haberlerde geçtiği gibi "rest" olmaktan çok, Davutoğlu'nun taraftar tribününü Suriye halkının Esad'ı istediği gerçeğine hazırlaması gibi gözüküyor.

KAYNAK: HABERDAR
0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha