• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Putin: Esad ve Kürtler dışında kimse IŞİD’le gerçek anlamda mücadele etmiyor

Putin: Esad ve Kürtler dışında kimse IŞİD’le gerçek anlamda mücadele etmiyor
0 0

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Suriye'deki Beşar Esad rejimine desteğini yineledi.

23 Ekim 2015 Cuma 11:00
Esad rejiminin IŞİD'e karşı gerçek anlamda savaşan tek güç olduğunu savunan Putin, terörle mücadelede Suriye hükümetiyle işbirliği yapmamanın büyük bir hata olacağını söyledi.

Rusya'nın Suriye'de artan askeri varlığının Moskova yönetiminin küresel hırslarıyla bağlantılı olduğunu söyleyenleri kınadığını belirten Putin, Rusya'nın dünyadaki mevcut duruma artık sessiz kalamayacağını belirtti.
'Uluslararası koalisyon genişletilsin'

Terörizme karşı Müslüman ülkelerle birlikte daha geniş bir uluslararası koalisyon kurulması gerektiğini belirten Putin, bu koalisyona Suriye birliklerinin de dahil olması gerektiğini kaydetti. Rusya Devlet Başkanı, bu koalisyonu İkinci Dünya Savaşı'nda birlikte savaşan Hitler karşıtı koalisyona benzetti.
Batılı ülkeleri Suriye'deki ‘ılımlı' muhalifleri silahlandırmakla eleştiren Putin, bu güçlerin daha sonra IŞİD'e katıldığını savundu.
Putin, ABD'nin ismini vermeden, Soğuk Savaş'ın ardından tek bir baskın gücün ortaya çıktığını belirterek, BM'nin rolünü değiştirme amaçlı girişimlere tanık olunduğunu kaydetti.
Putin, Ukrayna krizi nedeniyle ülkesine uygulanan yaptırımlara da değinerek, tek taraflı yaptırımların BM ilkeleri ile bağdaşmadığını söyledi.

KAYNAK: SPUTNIKNEWS - DW
0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha