• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Putin, Pompeo ile görüştü: İlişkileri iyileştirmek için gerekli şartlar oluştu

Putin, Pompeo ile görüştü: İlişkileri iyileştirmek için gerekli şartlar oluştu
0 0

Rusya lideri Vladimir Putin, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüştü.

14 Mayıs 2019 Salı 23:08

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşmesinde Rus-Amerikan ilişkilerinin yeniden iyileşmesini umduğunu belirtti.

 

Putin, “Bildiğiniz üzere birkaç gün önce ABD Başkanı ile telefonda görüşmekten memnuniyet duydum, Başkan (Trump’ın) Rus-Amerikan ilişkilerinin, temasların, karşılıklı ilgi alanımızdaki konuları ortaklaşa çözmenin eski düzeye getirilmesini istediği izlenimi oluştu” dedi ve şöyle devam etti:

 

“Biz de birçok kez, ilişkileri tam formatlı olarak iyileştirmek istediğimizi birçok kez ifade ettik, şu anda bunun için gerekli şartların oluştuğunu umuyorum.”

 

RUSYA VE ABD’NİN ENERJİ PİYASALARINDAKİ DURUM KONUSUNDA GÖRÜŞECEĞİ KONULAR VAR

 

Rusya ve ABD’nin enerji piyasalarındaki istikrar ile ilgili konularda diyalog sağlayabileceğini söyleyen Putin, şöyle konuştu:

 

“ABD’nin en büyük petrol üreticisi olduğunu biliyoruz, bu nedenle dünya enerji piyasalarındaki istikrar açısından görüşecek konularımız var. Ekonomi alanında olası işbirliği yapılabilecek farklı yönler de mevcut. Tüm bunları görüşmemizde ele alacağımızı umuyorum”.

 

‘MUELLER'İN RAPORU RUSYA VE ABD YÖNETİMİ ARASINDA GİZLİ ANLAŞMA OLMADIĞINI DOĞRULUYOR’

 

‘Rusya soruşturmasını’ yürüten özel yetkili savcı Robert Mueller'in raporunun objektif olduğunu ve Rusya ile ABD yönetimi arasında herhangi bir gizli anlaşmanın olmadığını teyit ettiğini vurgulayan Putin, şöyle konuştu:

 

“Bay Mueller’in komisyonunun yaptığı çalışmanın tüm egzotikliğine rağmen, yine de hakkını vermek gerekir, bir bütün olarak objektif bir soruşturma yürüttü ve bizim ilk baştan beri tam bir saçmalık olarak nitelediğimiz, Rusya ile mevcut (ABD) yönetimi arasında herhangi bir gizli anlaşma izine rastlanmadığını teyit etti”.

 

‘RUSYA VE ABD KUZEY KORE İLE İLGİLİ İŞBİRLİĞİ YAPABİLİR’

 

Rus lider, Moskova ve Washington’un Kuzey Kore, Afganistan konusunda, ayrıca stratejik istikrarın korunması alanında işbirliği yapabileceklerinin altını çizdi:

 

“Biz Kuzey Kore, Afganistan konusunda, ayrıca diğer konularda işbirliği yapabiliriz, ayrıca stratejik diyaloğu hakkında da görüşebiliriz. Bundan tüm dünyanın kazançlı çıkabileceği şekilde tüm bu konuları sizlerle ele alabileceğimizi umarım”.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha