• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Putin: Soğuk Savaş çok uzun süre önce sona erdi

Putin: Soğuk Savaş çok uzun süre önce sona erdi
0 0

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump arasında Helsinki'de gerçekleşen görüşme sona erdi. Putin, görüşmeyle ilgili olarak "Çok başarılı ve faydalı oldu" ifadelerini kullandı.

16 Temmuz 2018 Pazartesi 19:13

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Donald Trump'la düzenlediği ortak basın toplantısında Soğuk Savaş'ın çok uzun süre önce sona erdiğini, ikili ilişkilerdeki zorluklar için objektif bir gerekçe bulunmadığını söyledi.

 

Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de liderler arasında yapılan ilk kapsamlı görüşmenin ardından gerçekleştirilen ortak basın toplantısında konuşan Putin, ikili ilişkileri ve uluslararası gündemdeki konuları ele aldıklarını belirterek, "Soğuk Savaş çok uzun süre önce sona erdi. Dünyadaki durum ciddi biçimde değişti. İkili ilişkilerdeki zorluklar için objektif bir gerekçe bulunmuyor" dedi.

 

İki ülke arasındaki ticari ilişkilere de değinen Putin, "Başkan Trump ile Rus ve Amerikan ticaretinin en önemli isimlerini bir araya getirmek konusunda hemfikir olduk" ifadesini kullandı.

 

'RUSYA, ABD SEÇİMLERİNE MÜDAHALE ETMEDİ VE ETMEYECEK'

 

Rus liderin basın toplantısında üzerinde durduğu bir diğer konu, Rusya'nın 2016 ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiaları oldu.

 

Putin, Rusya'nın ABD'nin iç işlerine karışmadığının ve karışmayı planlamadığının altını çizdi ve şu ifadeleri kullandı:

 

"Başkan Trump, ABD'deki seçim sürecine ilişkin sözde 'Rus müdahalesi' konusuna bir kez daha temas etti. Trump'la yaptığım bireysel görüşmeler de dahil daha önce birçok kez söylediğim şeyi tekrar etmek durumunda kaldım: Rusya devleti, seçim süreçleri de dahil olmak üzere ABD'nin iç işlerine hiçbir zaman müdahale etmedi ve etmeyi planlamıyor."

 

'GOLAN TEPELERİ'NDEKİ DURUM 1974 TARİHLİ ANLAŞMAYA UYGUN HALE GETİRİLMELİ'

 

Suriye'deki gelişmeleri istişare ettiklerini kaydeden Putin, Golan Tepeleri'ndeki durumun 1974'te İsrail ve Suriye arasında yapılan anlaşmaya uygun hale getirilmesi çağrısında bulundu.

 

Putin, Rusya ve ABD'nin Suriye'de çözümün liderliğini üstlenebileceğini söyleyerek, "Suriye'de barış ve uzlaşının tesis edilmesi görevinin yerine getirilmesi iki ülke arasındaki ortak başarılı çalışmanın örneği olabilir" dedi.

 

Putin ayrıca, Trump'ın Kuzey Akımı 2 konusunda kendisine endişelerini ilettiğini belirterek, "Başkan Trump bu konudaki endişelerini dile getirdi ancak biz bu transitin devam edeceğini, hatta önümüzdeki yıl uzatılabileceğini söyledik" ifadesini kullandı.

 

'ABD'NİN İRAN ANLAŞMASINDAN ÇIKMASINDAN ÖTÜRÜ DUYDUĞUMUZ RAHATSIZLIĞI DOĞRUDAN İFADE ETTİK'

 

Putin, görüşmesi sırasında ABD tarafına Washington'ın Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA) olarak da bilinen, İran ve P5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşmadan çıkmasından duydukları rahatsızlığı doğrudan dile getirdiklerini kaydetti. Rus lider, "ABD tarafı tutumumuzu gayet iyi biliyor, tutumumuzda bir değişiklik olmadı. İran, nükleer anlaşma sayesinde Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı tarafından en fazla denetlenen ülke oldu" diye konuştu.

 

'TRUMP'IN RUSYA HAKKINDAKİ SÖZLERİ RUS TOPLUMUNDA SEMPATİ UYANDIRDI'

 

Putin, Trump'ın Rusya ile ilişkilerin normalleştirilmesi gerektiğini söylemesinin ardından Rus toplumunun ABD Başkanı'na sempati duymaya başladığını ve bunun doğal bir şey olduğunu vurguladı.

 

'TOP ARTIK ABD'DE'

 

Putin, gazetecilerin kendisine 'Suriye'de topun kimde olduğunu' sorması üzerine "Top artık ABD'de" diyerek ABD Başkanı Trump'a futbol topu hediye etti.

 

Putin, Rusya'nın Trump'ın Moskova gezisi sırasında hakkında bilgi topladığına ilişkin iddialarla ilgili olarak da "Bizim Trump'la ilgili olarak Moskova ziyareti sırasında gizli belgeler topladığımıza ilişkin söylentiler duyuyorum ancak Trump'ın o dönemde Moskova'da olduğundan haberim bile yoktu" ifadelerini kullandı.

 

'TRUMP'A İKİLİ İLİŞKİLERDEKİ SORUNLARI ÇÖZMEK İÇİN ORTAK UZMANLAR KOMİTESİ KURMAYI ÖNERDİM'

 

Putin, Trump'a ikili ilişkilerdeki sorunlar için çözüm yolu bulunması amacıyla ortak uzmanlar komitesi kurulmasını önerdiğini de söyledi.

 

Rus lider, uzun vadeli ikili ilişkiler kurma sürecinde Rusya-ABD işbirliğinin tarihini ve nüanslarını iyi bilen deneyimli uzmanların katılımını sağlamanın faydalı olacağını düşündüğünü ifade etti.

 

KAYNAK: SPUTNİK

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha