• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Putin: Suriye’deki yatırım alanlarımızı ortak çıkarlar belirleyecek

Putin: Suriye’deki yatırım alanlarımızı ortak çıkarlar belirleyecek
0 0

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’nın Suriye’de iki taraf için de faydalı olacak alanlarda yatırım yapmaya hazır olduğunu söyledi. Rus lider, Avrupa ülkeleri ile Suriye’de insani yardım alanında işbirliğinin sürmesi gerektiğine işaret etti

15 Kasım 2018 Perşembe 15:31

Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Zirvesi ve Doğu Asya Zirvesi'nin (EAS) düzenlendiği Singapur’da verilen basın toplantısında konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin “Suriye’de her iki taraf için de faydalı olacak, ekonomi alanındaki her sektörde tam kapsamlı çalışmalar gerçekleştirmeye hazırız. Doğal olarak böylece Suriye’deki istihdam alanları, altyapılar vesaire yeniden inşa edilmiş olacak” dedi.

 

'ÜLKENİN YENİDEN İNŞASI GÖÇMENLERİN DÖNMESİNİ HIZLANDIRIR'

 

Putin, Suriyeli göçmenlerin geri dönmesi sürecinin rızaya dayalı olması ve bunun için de gerekli koşulların oluşturulması gerektiğini vurguladı. Putin “Büyük çapta bir dönüş sadece ülkenin yeniden inşa edilmesi durumunda beklenebilir. Rızası olmadan kim gelir, sözgelimi göçmen kamplarından Suriye’ye kimi sürükleyebilirsiniz? Kimi Türkiye’den, Lübnan’dan, Ürdün’den zorla gönderebilirsiniz? İnsanlar temel ihtiyaçlar, kanalizasyon, su, elektrik sistemleri mevcutsa gelir. İlgilenilmesi gerekenler bunlar” dedi.

 

Başta Avrupa olmak üzere uluslararası toplumun yeni bir göçmen akımı istemediğini vurgulayan Putin, korkulardan kurtulup siyasi hırslardan bağımsız olarak Suriye halkına yardım edilmesi gerektiğini ifade etti.

 

'AVRUPA İLE SURİYE’DE İNSANİ YARDIM ÇALIŞMALARI DEVAM ETMELİ'

 

Suriye’deki siyasi süreçte işbirliğinin önemine dikkat çeken Putin, Fransa ile insani yardım konusundaki işbirliğinden memnun olduklarını kaydetti. Fransa ile edinilen deneyimlerin diğer Avrupa ülkeleriyle işbirliğinde de kullanılmasını umduğunu belirten Putin “Suriye’de yapılacak işler var. Farklı kanallardan insani yardım gönderiyoruz. Avrupalı partnerlerimizin ülkedeki sorunlara anlayışla yaklaşıp insani alanda işbirliğine hazır olduklarını gösterdi” dedi.

 

'DÖRTLÜ ZİRVEDE İLAÇ YARDIMI KONUSUNA DİKKAT ÇEKİLDİ'

 

Putin, İstanbul’da 27 Ekim’de Fransa, Türkiye ve Almanya liderlerinin katılımıyla yapılan dörtlü zirvede Suriye’deki ilaç ve tıbbi teçhizat ihtiyacının ortaya koyulduğunu hatırlattı.

 

Putin “Fransa Cumhurbaşkanı (Emmanuel Macron) ve Almanya Şansölyesi (Angela Merkel) de bu konuda yardıma sıcak baktı. Çalışmaların devam etmesini umuyorum” dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha