• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Rapor: Dünyada her yıl 95 bin çocuk cinayete kurban gidiyor

Rapor: Dünyada her yıl 95 bin çocuk cinayete kurban gidiyor
0 0

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Konvansiyonu'nun 30. yılı kutlanırken aralarında 'Plan International' ve 'ChildFund'un da bulunduğu toplam altı sivil toplum örgütü dünya genelinde çocuk haklarının daha iyi korunması için hükümetlere çağrıda bulundu

26 Şubat 2020 Çarşamba 17:28

Söz konusu sivil toplum örgütleri yayımladıkları bir raporda Çocuk Hakları Konvansiyonu'nun onaylandığı 1989 yılından bu yana büyük ilerleme kaydedildiğini ancak bunun yetersiz olduğunu kaydetti.

 

Raporda Türkiye dahil 196 ülke tarafından onaylanan konvansiyonun özellikle iki alanda başarısız olduğu belirtiliyor. Birincisi savaş bölgesinde yaşayan, yeterli beslenemeyen, şiddete maruz kalan dolayısı ile erken yaşta hayata veda eden çocuklar konusunda. İkincisi ise ayrımcılığa maruz kalan ve dışlanan çocuklar göz önünde bulunduruluyor.

 

'Çocuk hakları BM'nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerinden ayrı tutulmamalı'

 

1989 yılında onaylanan Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Konvansiyonu çocukların da en az yetişkinler kadar hakları olduğuna dikkat çekiyor.

 

Raporda, çocuk haklarının BM'nin sürdürülebilir kalkınma amaçlarından ayrı tutulamayacağı ifade ediliyor, bunun için yeni çalışmaların yapılması talep ediliyor.

 

Hükümetlere çağrıda bulunan sivil toplum örgütleri, hiç bir kesimin dışlanmamasını, bunun için yasalar çıkarılmasını ve bütçe ayrılmasını talep ediyor. Ayrımcılık ve şiddete son verilmesi gerekliliği de diğer çağrı yapılan konular arasında.

 

Dünya genelinde çocuk hakları için çalışmalar neden devam etmeli?

 

Her yıl farklı nedenlerden dolayı yaklaşık 5 milyon çocuk hayatını kaybediyor

 

15 milyon çocuk sağlıklı beslenemiyor

 

64 milyon çocuk okula gidemiyor

 

15 ile 19 yaş arasındaki 15 milyon gencin cinsel tacize uğradığı tahmin ediliyor

 

18 yaşını doldurmayan 12 milyon genç kızın zorla evlendiriliyor

 

Her yıl yüzde 70'i erkek olmak üzere toplam 95 bin çocuk cinayete kurban gidiyor

 

152 milyon çocuk farklı işlerde çalıştırılıyor

 

Konvansiyon çocukların fikirlerine saygı gösterilmesini, yaşam hakkı, gelişme hakkı ve ayrımcılığa uğramama hakkı tanınmasını sağlıyor.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - GÜLSÜM ALAN

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha