• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

RIA: Rusya, İran, ABD, Türkiye ve Mısır, Suriye için aynı masaya oturacak

RIA: Rusya, İran, ABD, Türkiye ve Mısır, Suriye için aynı masaya oturacak
0 0

Rusya, İran, ABD, Suudi Arabistan, Türkiye ve Mısır'ın, 'Suriye Uluslararası Temas Grubu' olarak Ekim ayında buluşabileceği belirtiliyor.

23 Ekim 2015 Cuma 11:00
Rus haber ajansı Ria, Rusya, İran, ABD ve Suudi Arabistan, Türkiye ve Mısır “Suriye Uluslararası Temas Grubu” olarak Ekim ayında buluşabileceği bilgisini geçti.

Suriye’deki iç savaş, göçmen sorunu, terör ve IŞİD’i ele alması beklenen temas grubu üyeleri oldukça dikkat çekici. Zira, diplomatik ilişkilerini en düşük seviyede yürüten Türkiye ve Mısır, Suriye konusunda aynı masada oturcak. Kurulacak temas grubunun dikkat çeken diğer isimleri ise ABD, Rusya ve İran. Temas grubunda Körfez ülkelerinden sadece Suudi Arabistan yer alıyor.

Dün Rusya’dan yapılan açıklamada, ADB önderliğinde kurulan IŞİD karşıtı koalisyona karşılık, Rusya, İran, Irak ve Suriye’nin Bağdat’ta bir koordinasyon merkezi kuracağı açıklanmıştı. Bu oluşum, ABD liderliğindeki koalisyonun içerisine almadığı Suriye yönetimini içine almasıyla dikkat çekmişti.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bayram namazı çıkışında, “Suriye’de Esad’lı geçiş olabilir” açıklaması tüm dünyada büyük yankı uyandırmış, İngiltere Başbakanı David Cameron da bugün “Suriye’de Esad’lı geçiş olabilir” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha