• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Rus devlet ajansı TASS: S-400 anlaşmasında teknoloji transferi yok

Rus devlet ajansı TASS: S-400 anlaşmasında teknoloji transferi yok
0 0

Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemlerini satın aldığı Rusya ile yaptığı anlaşmanın "teknoloji transferi içermediği" öne sürüldü.

21 Ocak 2020 Salı 12:54

Rus devlet ajansı TASS’ın askeri ve diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde, Türkiye ile Rusya arasında yapılan anlaşma gereği Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) bugüne kadar 120 adet S-400 füzesi, bazı yedek parça ve diğer gerekli malzemelerin teslim edildiği belirtildi.

 

Haberde Türkiye ile yapılan yapılan anlaşmanın 'kısmen dahi olsa teknoloji transferini kapsamadığı' ifade ediliyor.

 

Euronews Türkçe'nin aktardığına göre, Türk ve Rus taraflarının sözleşmeye Aralık 2019'da Ankara'da imza attığı, bu eylemle birlikte Rusya tarafından verilen 20 aylık garanti süresinin de başlamış olduğu bilgisine yer veriliyor.

 

Türkiye Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, kasım ayı başlarında yaptığı açıklamada ikinci Rus yapımı S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi grubunun ortak üretim ve teknoloji transferi nedeniyle Türkiye'ye teslimatının gecikebileceğini açıklamış, planlanan 2020 zaman çizelgesinin sonrasına ertelenebileceğini belirtmişti.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2018'de kendisine yöneltilen S-400'lerle ilgili teknoloji transferi sorularına "Bu konu, herhangi bir şekilde siyasi güven meselesi değil. Bu mesele tamam ile ticari mesele" diye cevap vermişti.

 

Türkiye'ye ilk S-400 grubu teslimatı Temmuz 2019'da yapılmıştı. S-400 hava savunma füze sistemi, Rus devlet şirketi Rostec tarafından üretiliyor ve satılıyor.

 

TSK'nın envanterine kattığı S-400'ler sonrası Amerika Birleşik Devletleri (ABD) F-35 jetlerinin üretici ortağı Türkiye'ye bu uçakların teslimatını askıya almış, son olarak Senato'dan geçen bir dizi yaptırımlar devreye girmişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha