• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Rusya: ABD'nin füze stratejisi uzayda silahlanma yarışı başlatır

Rusya: ABD'nin füze stratejisi uzayda silahlanma yarışı başlatır
0 0

Rusya, Washington’un yeni füze savunma stratejisinin uzayda tehlikeli bir silahlanma yarışına yol açacağını ve Soğuk Savaş dönemindeki "Yıldız Savaşları" programının gelişmiş halinin yeniden başlamasını tetikleyebileceğini bildirdi.

19 Ocak 2019 Cumartesi 00:29

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, gün içerisinde Başkan Donald Trump'ın talimatıyla hazırladığı "Füze Savunma İnceleme Belgesini" yayımlamıştı.

 

Belgede, ABD'nin kapsamlı bir füze savunma kabiliyeti için yeni teknolojilere yatırım yapılacağı belirtilirken, uzaya, balistik füzeleri tespit etmek üzere yeni sistemler yerleştirileceğine dikkat çekilmişti.

 

Plan 'düşman füzelerini ve uzay merkezli silahları tespit ederek vurmak için uzay tabanlı sensörlerin geliştirilmesi'ni öngörüyor.

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin planını çatışmacı olarak nitelendirdi ve kırılgan olan uluslararası istikrara da darbe indireceğini belirtti.

 

Bakanlığın açıklamasında, "ABD'nin füze savunma alanının uzay birimiyle ilgili bölümleri bizi derinden endişelendirmektedir. Strateji, uzayda füzelerin vurulması kabiliyetinin geliştirilmesine yeşil ışık yakmaktadır. Söz konusu planın hayata geçirilmesi ve uygulanması uzayda kaçınılmaz bir silahlanma yarışının başlamasına yol açacaktır. Ayrıca uluslararası güvenlik ve istikrar için de olumsuz sonuçlar doğurabilir. ABD yönetimini Reagan dönemindeki 'Yıldız Savaşları' programını yeniden başlatmaya çalışan bu sorumsuz girişimden uzak durmaya ve yeniden düşünmeye davet ediyoruz." denildi.

 

Rus Dışişleri Bakanlığı, Washington'ı "çok geç olmadan" nükleer silahlarla ilgili Rusya ile yapıcı görüşmelerde bulunmaya davet etti.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - MUSTAFA BAĞ

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha