• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Rusya'da 22 binden fazla kişi oy pusulasına dahil edilmeyen muhalif siyasetçiler için sokağa çıktı

Rusya'da 22 binden fazla kişi oy pusulasına dahil edilmeyen muhalif siyasetçiler için sokağa çıktı
0 0

Rusya'nın başkenti Moskova'da 22 binden fazla kişi yetkililerin muhalif siyasetçilerin seçime girmesini engellenmesinin ardından "özgür ve adil seçim" talebiyle sokağa çıktı.

21 Temmuz 2019 Pazar 20:10

AFP'nin aktardığına göre eylemlere muhalefetin önde gelen isimlerinden Aleksey Navalniy de katıldı. Navalniy, protesto sırasında yaptığı konuşmada 9 Eylül'de yapılacak seçimler için muhaliflerin oy pusulasına dahil edilmemesi durumunda haftaya daha da büyük bir protesto düzenleyeceklerini ifade etti. Navalniy, "Onlara tehlikeli bir oyun oynadıklarını göstereceğiz. Adaylarımız için mücadele etmeliyiz!" derken protestocular, "Burası bizim şehrimiz" şeklinde slogan attı. 

 

Oy pusulasına dahil edilmeyen 16 bağımsız siyasetçi yayınladıkları ortak bildirgede Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin'in 15 milyon kişilik şehirde bir "siyasi krize" sebep olduğu ifade edildi. Eylemlerde Devlet Başkanı Vladimir Putin'e karşı birçok slogan atıldı.

 

Adaylığı iptal edilen isimlerden Lyubov Sobol, bir haftadır sürdürdüğü açlık grevine devam edeceğini söyledi.

 

Bir grup protestocunun polis tarafından gözaltına alındığı belirtildi.  

 

9 Eylül'e yapılacak seçim Rusya'nın alt meclisi Duma'nın 45 koltuğuna kimin oturacağını belirleyecek. Adayların oy pusulasında yer almak için 5 bin oy toplaması gerekiyordu ancak seçim komisyonu imzacı isimlerden bazılarını geçersiz sayarak önde gelen muhalif isimlerin oy pusulasında yer almasını engelledi. Bir süredir Rusya'da bu karara karşı yüzlerce kişinin katıldığı protestolar düzenleniyordu ancak cumartesi günü Moskova'da yapılan eylem en büyüğü oldu. Navalniy Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Putin'e karşı yapılan Bolotnaya eylemlerini kastederek, "2012'den beri bu kadar büyük bir eyleme katılmamıştım" yazdı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha