• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Rusya'da gökkuşağı paketli dondurmaya 'eşcinsel propagandası yapıyor' eleştirisi

Rusya'da gökkuşağı paketli dondurmaya 'eşcinsel propagandası yapıyor' eleştirisi
0 0

Rusya’da bir dondurma üreticisi paketin üstünde kullandığı gökkuşağı resmi nedeniyle ‘eşcinselliği özendirmekle’ suçlandı.

7 Temmuz 2020 Salı 15:57

Rusya’nın resmi Kadınlar Birliği Başkanı eski milletvekili Yekaterina Lakhova, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile düzenlenen video konferansta resmi“eşcinsel, gey, lezbiyen ilişkilerin propagandası” olarak tanımladı.

 

Rusya’da eşcinsellik 1993 yılından bu yana suç sayılıyor. ‘Reşit olmayanlar arasında eşcinselliği özendirmekle’ suçlananlara 7 bin dolara kadar para cezası veriliyor.

 

Lakhova, Devlet Başkanı Putin’e “Sessizce bu güzel gökkuşağı renklerini özendiriyorlar, güzel kelimeler kullanıyorlar, adı ‘Gökkuşağı’ olan bir dondurmanın reklamını yapıyorlar” dedi.

 

Lakhova, bu tür reklamların Rus çocuklarının, ‘LGBTİ sembolü olarak görülen gökkuşağını kabullenmelerine yol açtığını’ söyledi.

 

Lakhova ayrıca Putin’e, Rusya’da muhafazakarlar arasında bilinen ‘geleneksel değerlere sahip çıkması’ çağrısında bulundu.

 

Putin: Eşcinselliğe değil, propagandasına karşıyım

 

Putin de Lakhova’ya şu yanıtı verdi:

 

“Eğer bunun, bizim için geleneksel olmayan değerlerin propagandası olduğuna inanmak için gerekçeler varsa, o zaman.. bunun üstesinden toplum gelmeli ama saldırganca değil.”

 

Putin, eşcinselliğe değil ‘eşcinsellik propagandasına karşı olduğunu’ söyledi.

 

Adı geçen dondurma üreticisi ise paketlerinin LGBTİ haklarıyla hiçbir ilgisi olmadığını söyledi.

 

Chistaya Liniya adlı şirketin başkan yardımcısı Armen Beniaminov “Şirketimiz geleneksel aile ilişkilerini savunuyor ve Lakhova’ya kesinlikle katılmıyor. Gökkuşağının yağmur sonrası güneş ışı olduğuna inanıyoruz, LGBT bayrağı olduğuna değil” dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha