• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Rusya: Han Şeyhun'da kimyasal silah değil düşük tesirli bomba kullanıldı

Rusya: Han Şeyhun'da kimyasal silah değil düşük tesirli bomba kullanıldı
0 0

"El Latamina ve Han Şeyhun'daki numune örnekleri hemen hemen aynı. Bu, Beyaz Miğferler'in, numunelerin tahrifi için belli bir kimyasal karışım kullandığını gösteriyor"

22 Haziran 2018 Cuma 15:05

Rus Silahlı Kuvvetleri Kimyasal, Biyolojik ve Radyasyonel Koruma Birliği Komutanı Orgeneral İgor Kirillov, El Kaide ile bağlantılı Beyaz Miğferler grubunun, 4 Nisan 2017’de Suriye’nin Han Şeyhun bölgesinde Şam tarafından kimyasal silah kullanıldığı provokasyonunu gerçekleştirmek için hafif bomba kullandığını söyledi.

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle yapılan bir toplantıda konuşan Kirillov, Suriye ordusunun kimyasal saldırı gerçekleştirdiği iddiasının ortaya atıldığı ve bu bahaneyle ABD'nin Suriye'yi vurduğu Han Şeyhun provokasyonu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Kirillov, Han Şeyhun'da saldırının gerçekleştiği iddia edilen yerde oluşan çukura yönelik analizlerin, Beyaz Miğferler tarafından provokasyon gerçekleştirildiğini ortaya koyduğunu söyledi.

 

"El Latamina ve Han Şeyhun'daki numune örnekleri hemen hemen aynı. Bu, Beyaz Miğferler'in, numunelerin tahrifi için belli bir kimyasal karışım kullandığını gösteriyor" diyen Kirillov, grubun Han Şeyhun'daki provokasyonu gerçekleştirmek için düşük tesirli bomba kullandığını ifade etti.

 

Kirillov, söz konusu çukura soruşturma bitirilmeden önce beton döküldüğüne de dikkat çekerek, saldırı sonrasında üzerlerinde kullanıldığı iddia edilen sarin gazına karşı hiçbir koruyucu kıyafet olmayan kişilerin yer aldığı videolar ve fotoğrafları gösterdi.

 

Kirillov "Bu husus, çukurda sarin gazının olmadığını gösteriyor, zira böyle bir saldırı durumunda patlamanın sonucunda oluşan çukurun içinde ve çevresinde kimyasaldan oluşan ölümcül bir birikinti meydana gelir. Bu bölgelere yakın kişiler ve onlara yardım edenler de muhakkak maruziyete uğrar" ifadelerini kullandı.

 

'SARİN, NUMUNELERE BULAŞTIRILDI'

 

Kirillov, Suriye ordusunu suçlamak için sarin gazının provokatörler tarafından kasıtlı olarak soruşturmadaki numunelere bulaştırıldığını belirtti.

 

Kirillov "Numuneler arasında organik klorlu bileşenlerin yanı sıra sarin nedeniyle bozunmaya uğramış bir parça da vardı. (Suriye ordusunun kimyasal silah kullandığına dair) Raporu hazırlayanlar, bunun sarin kullanımı ile değil, söz konusu bölgede zarar gören kişilerin su ile zararlı gazdan arındırılırken gerçekleşmiş olmasıyla açıklıyor. Peki sarin gazı nereden geldi? Bize göre, sarin provokatörler tarafından Suriye ordusunu suçlamak için numunelere bulaştırıldı" ifadelerini kullandı.

 

'MİLİTANLARIN BULUNDUĞU BÖLGELERDE 40 TON KİMYASAL BULUNDU'

 

Kirillov, Suriye'de militanlardan kurtarılan bölgelerde 40 tonu aşkın kimyasal bulunduğunu, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün (OPCW), Şam'ın kimyasal depolarının incelenmesi yönündeki talebini reddettiğini belirtti.

 

Kirillov "El Zahiri'de 9 Kasım 2017'de toplamda 4200 litre hacimli konteynerler ve kimyasalların hazırlandığı bir laboratuvar bulundu" dedi.

 

'SORUŞTURMALAR PROFESYONEL DEĞİL'

 

Kirillov, Han Şeyhun, Sarakib ve El Latamina bölgelerindeki kimyasal silah kullanımına dair uluslararası uzmanlar tarafından gerçekleştirilen soruşturmaların, olay yerine gitmeden yapıldığı için profesyonel olarak nitelendirilemeyeceğini ifade etti.

 

Kirillov, uluslararası uzmanların soruşturma raporlarının 'muhtemelen', 'olasılıkla' ya da 'sanıyoruz ki' gibi ifadelerle dolu ve kabul edilemez olduğunu da vurguladı. Kirillov, OPCW'nin standartları göz ardı etmesinin raporlara uydurma ve Suriye karşıtı gerçeklikler olarak yansıdığını ifade etti.

 

Kirillov toplantıda, Suriye ordusunun kimyasal silah kullandığı iddia edilen ve bu bahaneyle ABD, Fransa ve İngiltere'nin vurduğu Duma kentinde bulunan militanlara ait kimyasallardan da bahsetti.

 

Kirillov, militanların Duma'daki bir laboratuvarda yüksek teknolojik pentaeritritol tetranitrat (TEN) patlayıcıları hazırladığını ve bu laboratuvarda klor ve hardal gazı öncü maddelerinin olduğunu da ekledi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha