• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Rusya: İdlib'deki saldırıları biz düzenlemedik

Rusya: İdlib'deki saldırıları biz düzenlemedik
0 0

Muhalifere yakın Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İdlib'de bugün bir pazar yerine düzenlenen saldırıda 23 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi.

22 Temmuz 2019 Pazartesi 19:51

Gözlemevi dün yine İdlib'de düzenlenen saldırıda da 18 kişinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu. Rusya saldırıları düzenlediği iddiasını yalanladı.

 

Rusya Savunma Bakanlığı'nın yazılı açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

 

"İngiltere ve ABD tarafından finanse edilen Beyaz Baretlilerin kimliği bilinmeyen temsilcileri tarafından yapılan, Rusuçaklarınca Maaret el Numan'daki (İdlib eyaleti) bir pazar yerine saldırı düzenlendiği iddiası yalandır. Rusya, Suriye Arap Cumhuriyeti'nin bu bölgesinde herhangi bir görevde bulunmamıştır."

 

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre ise bugün Maaret el Numan'daki pazar yerine düzenlenen saldırıda yaşamını yitiren 23 kişiden en az 19'u sivil.

 

Franasız haber ajansı AFP de, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ve bölgede bulunan kurtarma görevlilerine dayandırdığı haberinde, İdlib'de düz düzenlenen hava saldırılarında 18 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

 

AFP, hayatını kaybedenler arasında sivil savunma ağı Beyaz Baretliler üyesi olan ve ajansa da katkıda bulunan vatandaş gazeteci Anas al-Dyab'ın da olduğunu duyurmuştu.

 

Fotoğraf ve video çekimi yapan Anas al-Dyab'ın bölgedeki saldırıları görüntülediği sırada hayatını kaybettiği belirtilmişti.

 

Eylül ayında varılan İdlib mutabakatı kapsamında silahtan arındırılmış bölge oluşturulmasına karar verilmesine rağmen Suriye ve Rusya, Nisan ayından sonra İdlib'de hava saldırılarını artırdı.

 

AFP'ye göre saldırılar sonucu 630 sivil hayatını kaybetti, on binlerce kişi evini terk etti.

 

Batılı devletlerin destek verdiği Beyaz Baretliler ile ilgili yapılan kısa bir belgesel, 2017 yılındaki Oscar ödül törenlerinde en iyi kısa belgesel dalında ödül almıştı.

 

Ancak Rusya ve Suriye bu örgütü "cihatçıların desteğini arkasına almakla" suçluyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha