• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Rusya, Kerç Boğazı’nda alıkoyduğu Ukrayna gemilerini iade etti

Rusya, Kerç Boğazı’nda alıkoyduğu Ukrayna gemilerini iade etti
0 0

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Rus sınır güvenlik güçlerinin Kerç Boğazı’nı yasadışı şekilde geçmeye çalışırken el koyduğu üç Ukrayna gemisi Kiev’e teslim edildi.

18 Kasım 2019 Pazartesi 14:26

Kerç Boğazı’nda ele konulduktan neredeyse bir yıl sonra, Moskova Ukrayna’ya ait iki devriye gemisi ve römorkörü Karadeniz’deki tarafsız sularda iade etti. Gemilerin mürettebatı, eylülde iki ülke arasındaki mahkûm takası sırasında serbest bırakılmıştı.

 

Bakanlığın açıklamasında, “18 Kasım’da, Kiev’in Kerç Boğazı’ndaki kasıtlı provokasyonu sırasında Kasım 2018’de Rusya sınırlarını ihlal eden ve Rus sınır güvenlik güçleri tarafından alıkonulan Ukrayna Donanması’na ait üç gemi Ukrayna tarafına iade edildi” ifadeleri kullanıldı.

 

Bakanlık, gemilerin iadesinin Rus makamları gerekli soruşturmayı tamamladıktan sonra mümkün olduğunu ve Rusya’da kalmalarına gerek duyulmadığını aktardı.

 

‘Her türlü provokasyonu sert bir şekilde engelleyeceğiz’

 

Rusya’nın, sınırları yakınlarındaki her türlü provokasyonu sert bir şekilde engelleyeceği belirtilen açıklamada, “Kendi askerlerine provokasyon talimatı veren Kiev yönetiminin eylemleri sadece Rusya’nın egemenliğine karşı değil, bilinçli olarak tehlikeye atılan Ukrayna vatandaşlarına karşı da bir suç niteliğinde” denildi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha