• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Rusya Suriye'ye hava saldırısında bulundu

Rusya Suriye'ye hava saldırısında bulundu
0 0

ABD'li bir yetkili Rusya'nın Suriye'de ilk kez hava saldırısı düzenlediğini bildirdi.

23 Ekim 2015 Cuma 11:00
CNN International: ABD'li bir yetkili Rusya'nın Suriye'de ilk kez hava saldırısı düzenlediğini bildirdi.

Rusya, Suriye'de ilk kez hava saldırısı gerçekleştirdi. Son dakika haberlerine göre, Suriye'nin saldırı öncesi ABD'yi bilgilendirdiği öğrenildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yurtdışına asker göndermek için onay istemiş, Rus parlamentosundan karar çıkmıştı. Parlamentonun onayıyla Suriye'ye asker gönderilmesinin önü açılmıştı.

SURİYE TALEP ETTİ

Rus parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi, Suriye'ye asker gönderilmesini oybirliği ile onayladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Şam yönetiminden gelen talep doğrultusunda Suriye'ye terörle mücadele kapsamında asker gönderilmesi için Federasyon Konseyi'nden onay istemişti.

Kremlin İdaresi Başkanı Sergey İvanov da Putin'in, Suriye'deki terörist grupların yanında savaşan Rusya vatandaşlarının çok sayıda olması nedeniyle bu kararı aldığını söyledi. İvanov, ''(Suriye'de terörist grupların yanında savaşan Rus vatandaşlarının) sayısı binleri buluyor. Eğer evlerine geri dönerlerse ülkemizin ulusal güvenliği tehlikeye girer'' dedi."KARA OPERASYONU PLANLAMIYORUZ, HAVADAN VURACAĞIZ"

Bu arada Suriye'de herhangi bir kara operasyonu planlamadıklarını belirten İvanov, Suriye hükümetinden talep gelmesi hâlinde de Rus uçaklarının teröristleri havadan vuracağını söyledi.

"YARDIM TALEBİ SURİYE'DEN GELDİ"

İvanov ayrıca Suriye'de IŞİD mevzilerini bombalayan ABD öncülüğündeki koalisyonun aksine Rusya'nın Suriye'ye Şam tarafından 'davet edildiğini' belirtip, "Dolayısıyla uluslararası hukuka uygun hareket ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko Putin'in talebini bugün kapalı bir oturumda değerlendireceklerini söylemişti. İznin hangi ülke için geçerli olacağına dair ise bilgi verilmemişti.
Rusya bugüne kadar Suriye yönetimine terörle mücadele edebilmesi için askeri yardımların yanı sıra askeri danışmanlarını da gönderiyordu.

Bununla birlikte bu adımın Rusya'nın Suriye hükümetine desteğini yoğunlaştırdığı, Şam, Bağdat ve Tahran'la IŞİD'e karşı Irak merkezli bir istihbarat paylaşım merkezi kurduğu bir döneme gelmesi dikkat çekti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha