• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Rusya: Suriye'de ateşkesi yeni bölgelere yaymak için çalışıyoruz

Rusya: Suriye'de ateşkesi yeni bölgelere yaymak için çalışıyoruz
0 0

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Rus ve ABD'li askeri yetkililerin, Suriye'deki çatışmasızlık uygulamasını yeni bölgelere yaymak için çalıştığını söyledi.

3 Mayıs 2016 Salı 13:23

Moskova'da BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura'yla bir araya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov görüşmenin basına açık bölümünde yaptığı açıklamada, "Rus ve ABD'li yetkililer, (Suriye'deki) ateşkesi güçlendirip yeni bölgelere yaymak ve insani yardımların ulaştırılması için uygun koşulların yaratılması için çalışıyor" dedi.

 

Lavrov ayrıca, De Mistura'nın Suriye krizinin çözümü için gösterdiği çabaları takdir ettiklerini belirtip "Bu, çok önemli bir katkı. Zira Suriye krizinin siyasal çözümü dışında bir alternatif yok" ifadelerini kullandı.

 

De Mistura da Lavrov'la yapacağı toplantıda Suriye'deki ateşkesi eski haline döndürmeye odaklanmak istediğini belirtmişti.

 

Lavrov — De Mistura görüşmesi, İsviçre'nin Cenevre kentinde ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'yle yaptığı görüşmenin bir gün ardından gerçekleşiyor. Nitekim bu görüşmenin ardından De Mistura Rusya ve ABD'yi ateşkesin kalıcı hale gelmesi için birlikte çalışmaya çağırmıştı.

 

Suriye'de şubat sonunda varılan ateşkes anlaşması özellikle Halep'te şiddet olaylarının artması ardından tehlikeye girmişti. Bunun ardından Rusya ve ABD ateşkesi güçlendirmek için Şam ve Lazkiye çevresinde silahların susmasını öngören bir uygulama olan 'sessizlik rejimi' üzerinde anlaşmıştı. Bu anlaşmanın Halep'i içine alacak biçimde genişletilmesi için görüşmelerin devam ettiği belirtiliyor.

 

KAYNAK: SPUTNIK

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha