• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Rusya: Türkiye operasyon için Şam’ın onayını almalı

Rusya: Türkiye operasyon için Şam’ın onayını almalı
0 0

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde oluşturmayı planladığı "güvenli bölge" ile ilgili açıklamalarda bulundu

17 Ağustos 2019 Cumartesi 01:11

Haftalık basın toplantısında, Türkiye tarafından Suriye’nin kuzeyine yapılacak olası bir operasyona değinen Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, “Suriye’nin bölgelerinin hiçbir gerekçeyle koparılamayacağını ve bunun kabul edilemez olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Suriye’nin topraklarını kontrol etmesi gerektiği gerçeğini ortadan kaldırmaz

 

Zahorova konuyla ilgili değerlendirmesinde, “Terörle mücadele faaliyetleri için Şam’ın onayı alınmalı. Burada egemen bir ülke söz konusu olduğu için bu, ilk ve mutlak şarttır. Bu, Rusya’nın hiçbir şekilde değişmeyen ilkesel duruşu olup, Türkiye tarafından düzenlenen harekatlar için de geçerlidir. Hiç kuşkusuz, Türk partnerlerimizle iletişim halindeyiz. Halihazırda çözülen ve henüz çözüm bulunmayan sorular var ancak bu, egemen bir ülke olarak Suriye’nin topraklarını kontrol etmesi gerektiği ve topraklarında yaşananlara ilişkin kararlar alma hakkına sahip olduğu gerçeğini ortadan kaldırmaz” dedi.

 

Ne olmuştu?

 

Milli Savunma Bakanı Akar ABD heyeti ile yapılan Suriye toplantısı sonrasında ortak “güvenli bölge” oluşturulacağını açıklayarak, “Sınırlarımızda bir terör koridoru oluşturulmasına izin vermeyeceğiz” diyen Akar, Fırat’ın doğusuna yapılması planlanan harekat ile ilgili olarak da”operasyon planımız hazır birliklerimizin duruşu tamamlandı” demişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha