• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Rusya: Türkiye'ye S-400 tedariki nedeniyle ABD'nin F-35'ler hakkında endişelenmek için makul gerekçesi var

Rusya: Türkiye'ye S-400 tedariki nedeniyle ABD'nin F-35'ler hakkında endişelenmek için makul gerekçesi var
0 0

Rusya Savunma Bakanlığı, Türkiye'nin S-400 füze savunma sistemleri almasının ardından ABD'nin F-35 savaş uçaklarının zayıf yönlerinin Rus sistemleri tarafından ortaya çıkarılmasından endişe etmesi için haklı gerekçesi olduğunu vurguladı.

20 Eylül 2019 Cuma 14:57

Rusya Savunma Bakanlığı, S-400 sistemleri alan Türkiye'ye F-35'lerin zayıf yönlerinin anlaşılabileceği nedeniyle 5. nesil savaş uçağı satmayacağını birçok kez dile getiren ABD'ye yanıt verdi.

 

ABD’nin Avrupa, Afrika ve NATO Hava Kuvvetleri Komutanı Jeffrey L. Harrigian'ın savunma sistemleriyle ilgili sözlerini izleyen açıklamada, "Pentagon'un, F-35 savaş jetlerinin bilgilerini açığa çıkarma potansiyeline sahip Türkiye'de konuşlu S-400 sistemlerinden kaynaklı ürperti ve endişeleri tamamen gerekçesiz değil" denildi.

 

'NATO PİLOTLARI İYİ BİLİR'

 

Bakanlık, Harrigian'ın "ABD Hava Kuvvetleri, Kaliningrad Bölgesi'ndeki hava savunma sistemini delme planı geliştirdi" şeklindeki sözlerine de yanıt verdi.

 

Kaliningrad Bölgesi'nin Avrupa'daki havacı generaller tarafından hazırlanan her türlü saldırı planlarına karşı emin bir şekilde korunduğunu belirten Bakanlık, "Rusya'nın Baltık'taki sınırlarına yaklaşan tüm NATO pilotları, Kaliningrad'daki sistemlerin her türlü hava hedeflerini tespit etme, onlara eşlik etme ve gerektiğinde garantili biçimde imha etme imkânlarını gayet iyi bilir" ifadelerini kullandı.

 

Bakanlık, bu sistemin, 'yalnızca ABD'li vergi mükellefleri ve 5. nesil Amerikan uçaklarının yurtdışındaki alıcıları için görünmez olan' savaş jetlerini de imha etme kapasitesine sahip olduğunu vurguladı.

 

ZAHAROVA: SORUMSUZLUK VE TEHDİT

 

Harrigian'ın Kaliningrad'daki sistemlere ilişkin açıklamasına bir yanıt da Rus Dışişleri'nden geldi.

 

ABD'li generalin sözlerini 'sorumsuzluk' ve 'tehdit' olarak niteleyen Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, "Özellikle ABD'deki olmak üzere üst düzey siyasi çevrelerin küresel güvenlik ve istikrar gibi son derece ciddi ve zor meseleleri ne kadar basit bir şekilde ele aldığını görüyoruz. Bir kez daha tekrar etmek isterim ki, muhtemelen seçim süreci de dahil olmak üzere mevcut süreçteki siyasi ve konjonktürel hususlar dikkate alındığında, ABD'li general bunu son derece sorumsuzca yapıyor" ifadelerini kullandı.

 

PESKOV: TÜM BÖLGELERDE GÜVENLİK GEREĞİNE UYGUN ŞEKİLDE SAĞLANIYOR

 

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da, Rusya'nın tüm bölgelerinin gereğine uygun şekilde korunduğunu belirtti.

 

Peskov, Harrigian'ın açıklamasıyla ilgili bir soru üzerine "Söylenebilecek tek şey, hiç şüphe yok ki, Kaliningrad da dahil Rusya'nın tüm bölgelerinde güvenliğin uygun seviyede sağlandığıdır" yanıtını verdi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha