• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

'Sadr pazarlık için İran'a gitti'

'Sadr pazarlık için İran'a gitti'
0 0

Sadr'a yakın kaynaklar Şii liderin İran'da evi olduğunu ve bir süre dinleneceğini söylerken, bazı kaynaklar ise Sadr'ın siyasi krizin çözümü için İran yönetimiyle pazarlığa gittiğini belirtti.

3 Mayıs 2016 Salı 13:27

Irak’ta muhalefetin teknokratlar kabinesi kurulmasına yönelik itirazları nedeniyle siyasi kriz aşılamazken, son aylarda düzenlediği gösterilerle dikkat çeken Sadr Hareketi lideri Mukteda el Sadr’ın İran’a gitmesi, Şii liderin Irak’taki Şii örgütler arasında arabuluculuk rolü üstlenen İran’la pazarlık yapacağı iddialarına yol açtı.

 

Irak’ta teknokratlar kabinesi kurulamamasına öfkeli Sadr yanlılarının cumartesi günü meclis binasını basması ülkede siyasi gerilimi artırırken, Başbakanı Haydar el İbadi meclisi basan Sadr yanlılarının bulunması ve yargılanması talimatı vermişti. Sadr yanlısı göstericiler, meclis binasından çekilirken İran aleyhine sloganlar atmıştı.

 

Daha önce İbadi’nin teknokratlar hükümeti listesine desteğini ilan eden ancak mecliste oylama yapılmaması nedeniyle yeniden gösterileri başlatan Şii lider Mukteda el Sadr’ın İran ziyareti, tartışma yarattı.

 

'SADR İRAN'IN ETKİSİNDEN RAHATSIZ'

 

Sadr'a yakın kaynaklar Şii liderin İran'da evi olduğunu ve bir süre dinleneceğini söylerken, bazı kaynaklar ise Sadr'ın siyasi krizin çözümü için İran yönetimiyle pazarlığa gittiğini belirtti. Bazı yayın organları, Sadr’ın İran’ın teknokratlar hükümeti kurulmasına karşı çıkan eski Başbakan Nuri el Maliki’ye verdiği destekten rahatsız olduğunu ve bu konuda görüşmeler yapmak üzere Tahran’a gittiğini iddia etti.

 

KAYNAK: SPUTNIK

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha