• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Salgın tecridi genişliyor: 13 kent karantinada, Çin Seddi bile kapatılıyor

Salgın tecridi genişliyor: 13 kent karantinada, Çin Seddi bile kapatılıyor
0 0

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılan koronavirüs salgınına dair önlemler giderek genişliyor. Tecrit altına alınan kentlerin sayısı 13'e yükselirken, Çin Seddi'nin bir bölümünün de kapatılacağı duyuruldu.

24 Ocak 2020 Cuma 12:06

Koronavirüs salgını nedeniyle alarma geçen Çin’de bir yandan vaka sayıları artıp karantina alanları genişlerken, bir yandan da virüse dair bulgular netleşiyor.

 

Salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 26’ya yükselirken, en az 830 kişinin virüse yakalandığı belirtiliyor. Şu ana kadar Çinli yetkililer toplam 13 kente giriş-çıkışları sınırlandırdı.

 

41 milyon tecrit altında

 

Yetkililer bugün dört şehir için daha seyahat yasağı ilan edildiğini duyurdu.

 

Virüsün ilk ortaya çıktığı Hubei eyaletinde bulunan Xianning, Xiaogan, Enshi ve Zhijiang kentlerinde toplu taşıma durduruldu. Böylece salgının başından beri toplamda 41 milyonluk bir nüfus tecrit altına alınmış oldu.

 

Çin'de ve dünyada virüsün yayılımı

 

Ünlü turistik noktalar da kapatılıyor

 

Virüsün yayılmasını engellemek için Çin'in alametifarikalarından biri olan Çin Seddi'nin bir bölümünün de kapatılacağı duyuruldu. Ülkenin önemli turistik noktalarından olan Ming Mezarları, Yinshan Pagoda ormanı ve 2008 Yaz Olimpiyatları için yapılan, 'Kuş Yuvası' olarak anılan Pekin Ulusal Stadyumu'nun da ziyarete kapatılacağı açıklandı. Şanghay’da bulunan Disneyland da virüs korkusuyla kapılarını kapattı.

 

Bazı şehirlerde de eğlence merkezleri, karaoke bar ve sinema gibi mekânlar da kapatıldı. Yetkililer büyük kalabalıkların toplanmasını engellemeye çalışıyor.

 

Çin'deki koronavüs vakaları

 

Virüse ait ilk kareler paylaşıldı

 

Öte yandan Çin Bilimler Akademisi Mikrobiyoloji bölümünden araştırmacılar 2019-nCoV adı verilen virüse ait kareleri kamuoyuna sundu.

 

 

Elde edilen ilk bulgular ışığında virüsün genetik yapısı, SARS (akut solunum yolu sendromu) ve MERS (Orta Doğu Solunum Sendromu) ile benzeşiyor.

 

Virüse yakalananlarda önce yüksek ateş başlıyor. Ardından kuru öksürük şikâyetleri gözleniyor. Bir haftanın sonunda ise nefes darlığı sorunları ortaya çıkıyor.

 

Virüse şu ana kadar Çin dışında Güney Kore, Japonya, Tayland, Tayvan, Singapur, Vietnam ve ABD dahil 13 ülkede rastlandı.

 

Dünya Sağlık Örgütü Çin dışındaki vakaların sınırlı sayıda olması nedeniyle henüz uluslararası bir acil durum ilan edilmesine gerek olmadığını savundu.

 

Dünya Sağlık Örgütü: 'Uluslararası acil durum henüz söz konusu değil'

 

Dün Çin'de ortaya çıkan virüs salgınını değerlendirmek üzere toplanan Dünya Sağlık Örgütü heyeti, salgının Çin için acil durum teşkil ettiğini ifade etse de, Çin dışındaki vakaların sınırlı sayıda olması nedeniyle henüz uluslararası bir acil durum ilan edilmesine gerek olmadığını söyledi.

 

Virüse şu ana kadar Çin dışında 13 ülkede rastlandı.

 

Ancak Dünya Sağlık Örgütü Tedros Adhanom, "Uluslarası acil durum noktasına gelinebilir" diyerek, ülkelerin koordinasyon içerisinde çalışması gerektiğini söyledi.

 

Çin hangi tedbirleri alıyor?

 

Özellikle yeni yıl kutlamaları nedeniyle virüsün yayılmasından endişe ediliyordu.

 

Yetkililer büyük katılımlı organizasyonları iptal etti, yeni filmlerin vizyona girmesi askıya alındı ve Yasak Kent kapatıldı.

 

Hong Kong'da düzenlenmesi planlanan uluslararası bir karnaval da iptal edilmiş durumda.

 

Hubei yerel idaresine bağlı toplam on kent karantinaya alınmış durumda. Virüsün ortaya çıktığı düşünülen Vuhan'ı da kapsayan bu karantina bölgesinde yaklaşık 20 milyon kişi yaşıyor.

 

Vuhan haritası

 

Bu kentlerde kafe, sinema, konser ve sergi salonları gibi yerler de geçici olarak kapatılmış durumda.

 

Ancak Vuhan ve diğer karantina altındaki kentlerdeki marketlerde büyük kuyruklar oluştuğu, gıda stoklarının da azalmaya başladığı aktarılıyor.

 

Vuhan kentinde sokağa çıkan herkesin yüz maskesi takması zorunlu hale getirildi.

 

Vuhan'da yaşayanlar, kentin 'hayalet şehre' dönüştüğünü ifade ediyor.

 

Ancak Pekin'de bulunan BBC muhabiri Stephen McDonell, yüz binlerce Vuhanlının yeni yılı başka kentlerde kutlamak için çoktan yola çıkmış olduğunu söylüyor.

 

Virüsün kuluçka döneminin beş gün olduğu göz önüne alındığında, virüsü taşıyan kişilerin gittikleri yerlerde salgını yayma olasılıkları olduğu uyarısı yapılıyor.

 

Çin dışındaki durum ne?

 

Perşembe günü virüsün tespit edildiği ülkeler listesine Singapur ve Vietnam da eklendi.

 

2019-nCov virüsünü taşıyan kişilerin karantina altına alındığı diğer ülkeler ise ABD, Japonya, Tayvan, Güney Kore, Tayland.

 

İngiltere ve Kanada ise koronavirüs olduğundan şüphelenilen vakaları inceleme altına aldığını açıkladı.

 

 

Perşembe günü ABD tarafından yapılan açıklamada, ikinci virüs vakasının tespit edildiği belirtilmişti.

 

Türkiye dahil birçok ülke Çin'den gelen uçaklardaki yolcular için sağlık taramalarını artırmış durumda.

 

Tayvan, Vuhan'dan gelen kişilerin ülkeye girişini yasakladı.

 

ABD ise vatandaşlarına Çin'e ve özellikle de Vuhan'a yönelik seyahat uyarılarında bulundu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha