• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

'Şam IŞİD'le Palmira için anlaştı' iddiasına yalanlama geldi

'Şam IŞİD'le Palmira için anlaştı' iddiasına yalanlama geldi
0 0

Batı basınında Suriye ordusunun Rusya’nın desteğiyle Palmira antik kentini IŞİD’den kurtardığı operasyonla ilgili itibarsızlaştırma çabaları sürüyor.

4 Mayıs 2016 Çarşamba 13:14

Bunun son örneği, IŞİD'in kayıplarını azaltmak için Suriye hükümetiyle anlaşma yaptığını gösteren 'gizli belgeler' ele geçirdiğini ileri süren İngiliz Sky News televizyonu oldu.

 

İngiliz televizyonunun martta ele geçirdiğini söylediği ve militanların kimlik bilgilerinin yer aldığı belirtilen 22 bin IŞİD dokümanına dayandırdığı haberinde, IŞİD'in elinde olan antik Palmira kentini hükümet güçlerine bir dizi işbirliği anlaşmasının parçası olarak 'geri verdiği' iddia edildi.

 

Sky News'e göre, 'Suriye ordusunun Palmira'yı geri almasından kısa bir süre önce yapıldığı öne sürülen bir anlaşma IŞİD'in antik kentten Rakka'ya kadar tüm ağır silahların geri çekilmesini’ öngörüyordu.


'TAMAMI YAYINLANMAYAN BELGELER ÇARPITILDI'

 

Habere göre, bu anlaşmalardan biri de IŞİD ve Suriye hükümeti arasında petrol ve gübre takası yapılmasını kapsıyordu. İngiliz televizyonu, ele geçirdiği belgelerden birinin bir IŞİD militanına tüm kontrol noktalarından kendisine dokunulmadan geçme izni verildiğini gösterdiğini öne sürdü.

 

Sky News televizyonunun belgelerin tamamını yayınlamaması ve haberin kimliği bilinmeyen bazı örgütlerin verdiği bilgilere dayanması soru işareti yarattı. Bazı uzmanlar da, Sky News’in Suriye ordusunun başarısına gölge düşürmek amacıyla belgelerin çarpıtıldığını vurguladı.

 

KAYNAK: SKY NEWS / SPUTNIK

 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha