• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Sarraj açıkladı: Libya’da artık Suriyeli savaşçılar var

Sarraj açıkladı: Libya’da artık Suriyeli savaşçılar var
0 0

Moskova ve Şam ile İdlib krizi devam ederken, Türkiye’nin dış politikasının bir gündemini de Libya oluşturuyor.

17 Şubat 2020 Pazartesi 18:51

Libya’da Ankara’nın destek verdiği Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanı Sarraj, Libya krizine ilişkin bugüne kadar tartışılan çok sayıda konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Sarraj’ın dikkat çeken açıklaması ise Libya’daki Suriyeli savaşçıların varlığına ilişkin. Sarraj "Evet burada artık Suriyeliler de var. Ama onların buradaki varlığına odaklanırken, diğer tarafta Çadlı ve Sudanlı paralı askerlerin olduğunu göz ardı etmek doğru olmaz" diye konuştu.

 

İngiliz gazetesi Times’a konuşan Sarraj, “Savaşın kaderi değişti ama paramız bitti” dedi. Hafter’in petrol ihracatını engellemesinin Libya ekonomisine 1,4 milyar dolarlık zarar verdiğini söyleyen Sarraj, “Durum felaket. Libya’da istikrar çağrıları yapan uluslararası toplum petrol ihracının engellenmesine karşı hiçbir eylemde bulunmadı. Petrol Libyalıların ana geçim kaynağı. Şimdi bütçemiz için Merkez Bankası rezervlerini kullanmamız gerekecek” ifadelerini kullandı.

 

Libya’ya silah ambargosunun delindiği yönünde BM’den uyarıların geldiği bir dönemde Sarraj hükümetinden “Türkiye’den çok sayıda silah aldık” açıklaması geldi.

 

Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin komutanlarından Hacı Yusuf Amin ise Türkiye’nin desteği sayesinde Hafter’in Trablus’u alma imkânının kalmadığını söyledi. Amin şöyle konuştu:

 

“Sahadaki durumumuz çok kötüydü. Silahlarımız arasındaki fark çok büyüktü. Fakat [Türkiye ile] anlaşmadan sonra çok sayıda silah aldık ve artık İHA’larımız da var. Hâlâ güçlerimiz denk değil ama artık Hafter’in Trablus’u alma imkânı kalmadı. Hafter güçleri buraya 1200 kilometre öteden lojistik sağlamaya çalışıyor. Biz ise Misrata’dan iki saate buraya gelebiliyoruz. Bir noktada pes edeceklerdir.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha