• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Şili Temyiz Mahkemesi'nden kiliseye 650 bin dolar taciz cezası

Şili Temyiz Mahkemesi'nden kiliseye 650 bin dolar taciz cezası
0 0

Latin Amerika ülkesi Şili'de Temyiz Mahkemesi, Rahip Fernando Karadima'nın 3 erkek çocuğa yönelik uzun yıllar boyunca tacizde bulunduğu iddiasıyla açılan dava nedeniyle Santiago Başpiskoposluğu'nu 650 bin dolar cezaya çarptırdı.

22 Ekim 2018 Pazartesi 15:13

Delil yetersizliği nedeniyle daha önce bir alt mahkeme tarafından reddedilen temyiz başvurusunu görüşen jüri heyeti, Santiago Kilisesi'ni söz konusu suçları örtbas ettiği gerekçesiyle cezalandırdı.

 

Karara itiraz edileceğini belirten Santiago Başpiskoposluğu ise Şili Yüksek Mahkemesine başvurmak için "hangi adımların atılacağı" üzerinde çalışıldığını bildirdi.

 

Yüksek Mahkemenin, Temyiz Mahkemesinin kararını kabul etmesi durumunda, bu ülkede bir ilk olacak ve hukuk uzmanlarına göre emsal teşkil edebilecek diğer şikayetlerin de önünü açacak.

 

Suçlamaların merkezinde bulunan Karadima, 1985-2006 yılları arasında papaz olarak Santiago Başpiskoposluğu'nda görev yaptı.

 

Ancak kendisine yöneltilen suçlamaları reddeden ve şu anda bir huzur evinde yaşayan 88 yaşındaki Fernando Karadima, 2011'de Vatikan tarafından açılan soruşturmada cinsel tacizden suçlu bulunmuş ve geçen ay Papa tarafından afaroz edilmişti.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - MUSTAFA BAĞ

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha