• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Sırbistan'da Cumhurbaşkanı Vucic'e karşı medya özgürlüğü protestosu

Sırbistan'da Cumhurbaşkanı Vucic'e karşı medya özgürlüğü protestosu
0 0

Sırbistan'da binlerce kişi "5 milyondan yalnızca biri" sloganıyla Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Sırp İlerleme Partisi (SNS) aleyhine gösteri düzenledi.

6 Ocak 2019 Pazar 13:55

Başkent Belgrad'da toplanan kalabalık yönetime, gazetecilere ve muhaliflere saldırıların sonlandırılması ve medya özgürlüğü çağrısında bulundu.

 

Gösterilerde ön sıralarda yer alan 30 muhalefet parti ve kurumun temsilcilerinden oluşan Sırbistan İttifakı, Vucic'i 'otokrat' ve partisi SNS'yi 'yolsuzluğa bulaşmış' olarak tanımlıyor.

 

Vucic göstericilerin sayısının 5 milyona ulaşması durumunda bile onlara boyun eğmeyeceğini, ancak erken seçim için her zaman hazır olduğunu söylemişti.

 

Beşinci haftasına giren gösterilerde protestocular "5 milyondan yalnızca biri" yazılı pankartlar taşıyarak Vucic'e mesaj gönderiyor.

 

Sırp liderin oy oranı yüzde 53

 

Muhalefet yapılacak herhangi bir seçimi boykot edeceklerini duyurdu. Ülkede ekim ayında yapılan son ankete göre SNS'nin oy oranı yüzde 53.3. Sırbistan'da bir sonraki genel seçimlerin 2020'de yapılması bekleniyor.

Ülkedeki hükümet karşıtı protestolar, geçtiğimiz aralık ayında muhalefetteki Sırbistan Solu Genel Başkanı Borko Stefanovic'in saldırıya uğraması sonrası arttı.

Aleksandar Vucic, Sırbistan’da geçtiğimiz yıl nisan yapılan seçimlerde yüzde 55 oy alarak ilk turda cumhurbaşkanı seçildi.

 

Eski Yugoslavya'nın 1990'larda dağıldığı dönemde milliyetçi çizgide siyaset izleyen Vucic, son dönemde Sırbistan'ın Avrupa Birliği üyeliği için müzakereler yürütüyor. Vucic, Rusya ve Çin ile de yakın ilişkisini sürdürüyor.

 

KAYNAK: EURONEWS /  Bahtiyar Küçük

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha