• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Siyaset yasağı kalkan Eski İtalya Başbakanı Berlusconi AP vekilliğine aday

Siyaset yasağı kalkan Eski İtalya Başbakanı Berlusconi AP vekilliğine aday
0 0

Yolsuzluktan suçlu bulunduğu için 2013 yılında siyasetten men edilen eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, hakkındaki yasağın kalkmasından sonra Avrupa Parlamentosu seçimlerine adaylığını açıkladı.

17 Ocak 2019 Perşembe 19:26

82 yaşındaki politikacı Mayıs'ta yapılacak seçimler için başlattığı kampanya kapsamında Sardunya Adası'ndaki Quartu kentinde yaptığı konuşmada, "Bu güzel yaşımda, sorumluluk duygusuyla dünyadaki derin düşünce eksikliğinin olduğu Avrupa Parlamentosuna gitme kararı aldım." dedi.

 

'Bu hükümeti değiştirmek gerekiyor'

 

Berlusconi, konuşması sırasında İtalya'daki mevcut koalisyon iktidarını da eleştirerek, "Bu hükümeti değiştirmek gerekiyor." ifadesini kullandı.

 

Sağ görüşlü Forza İtalya (Haydi İtalya) partisinin lideri olan Berlusconi, iktidardaki koalisyonun ortağı sistem karşıtı "5 Yıldız Hareketi" (M5S) partisinin "1994'ün solcu komünistleri gibi umutsuz ve rekabetçi olmayanlardan oluştuğunu" savundu.

 

İtalya'da 2001-2006 ve 2008-2011 dönemlerinde başbakanlık yapan Berlusconi aynı zamanda Mediaset medya grubu ve Fininvest finans grubunun kurucusu olarak da tanınıyor. Berlusconi diğer yandan 1986-2017 tarihleri arasında sahibi olduğu Milan Kulübü'nün başkanlığını yürütmüştü.

 

Mediaset medya grubuyla ilgili yolsuzluk suçlamasından 2013'te 6 yıl kamu görevlerinden men cezası alan Silvio Berlusconi'nin yasağı iyi hali göz önünde bulundurularak 2018 Mayıs'ta kalkmıştı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha