• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Somali'de bombalı araçla saldırı: 6'sı Türkiye vatandaşı 15 kişi yaralandı

Somali'de bombalı araçla saldırı: 6'sı Türkiye vatandaşı 15 kişi yaralandı
0 0

Somali'nin başkenti Mogadişu yakınlarında Afgoye kentinde bombalı araçla saldırı düzenlendi. Saldırıda Türk inşaat şirketinde çalışan mühendisler ve Somali polisi hedef alındı.

18 Ocak 2020 Cumartesi 12:29

Olayda can kaybı bulunmazken, 6'sı Türkiye vatandaşı 15 kişinin yaralandığı belirtildi.

 

Somali'de bombalı bir araç Türk mühendislerin ve Somali polisinin bulunduğu lokantanın olduğu alana girdi. Can kaybının bulunmadığı saldırıda 6'sı Türkiye vatandaşı 15 kişi yaralandı. Yaralılardan bazılarının durumunun ciddi olduğu belirtiliyor.

 

Bombalı saldırı başkent Mogadişu'nun kuzeybatısında bulunan Afgoye kentinde Türk mühendislerin ve Somali polislerinin öğle yemeği yediği sırada gerçekleşti. Saldırının yaşandığı Afgoye, El-Şebab'ın etkin olduğu bir kent olarak biliniyor.

 

El-Şebab'tan iki saldırı

 

Saldırıyı üslenen bir grup olmadı. Ayrıca Somali haber portalı Garowe Online, Mogadişu'nun yakınlarında El-Şebab (El Kaide'nin bir parçası) üyeleri tarafından iki saldırının gerçekleştirildiği bilgisinin ordu tarafından doğruladığını bildirdi.

 

Üst düzey SNA (Somali Ulusal Ordusu) yetkilisi Osman Aden haber portalına, "Kasabaya saldırdılar ve güçlerimiz anında yanıt verdi. Terör örgütü militanları askeri güçlerimiz tarafından yenilmeden önce saldırı bir süre devam etti" dedi.

 

Portala göre, örgüt üyeleri ilk saldırılarını cuma sabahı erken saatlerde Orta Shabelle bölgesindeki Hacı Ali kasabası yakınlarındaki bir köyde gerçekleştirdi.

 

Saldırı geri püskürtüldü. Çatışmada en az 16 El Şebab üyesi öldürüldü.

 

El Şebab yaptığı saldırılarla bölgede altyapı ve yol çalışmalarını üstlenen Türk firmalarını hedef alıyor. Somali'nin başkenti Mogadişu'da 28 Aralık tarihinde bomba yüklü araçla düzenlenen bir başka saldırıda 2'si Türkiye vatandaşı olmak üzere 90 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırıyı Eş-Şebab örgütü üstlenmişti.

 

Mili Savunma Bakanlığı'ndan saldırıyı kınayan bir açıklama geldi. Açıklamada 'Somali'de masum sivilleri hedef alan bombalı terör saldırısını en sert şekilde lanetliyor ve kınıyoruz' ifadesi kullanıldı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha