• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Sudan'da ordu ile muhalefet anlaştı: 3 yıl içinde sivil yönetime geçilecek

Sudan'da ordu ile muhalefet anlaştı: 3 yıl içinde sivil yönetime geçilecek
0 0

Afrika'nın en fakir ülkelerinden Sudan'da 30 yıllık iktidarda olan Ömer el-Beşir'i devirerek yönetime el koyan Askeri Geçiş Konseyi ile muhalefet arasında üç yıllık geçiş dönemi sonrası sivil yönetimin görevi devralması konusunda anlaşma sağlandı.

15 Mayıs 2019 Çarşamba 14:09

Aylar süren sokak protestolarının ardından yaklaşık bir buçuk aydır devam eden müzakereler sonucunda, Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri'nin (ÖDBG) kurulacak 300 üyeli yasama meclisinin üçte ikisini oluşturacağı ve anlaşmanın 24 saat içerisinde yürürlüğe gireceği kaydedildi.

 

Üç sene sonunda tamamen sivil yönetimin devralacağı hükümette başkanlık meclisi konusundaki anlaşmazlıksa sürüyor. Her iki taraf da çoğunluğu talep ederken, bakanlar kurulunun ÖDBG üyeleri arasından seçileceği belirtildi.

 

Bunun yanında 6 ay içerisinde savaş bölgelerindeki isyancılarla da barış anlaşması imzalanacak.

 

Askeri Geçiş Konseyi ve Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) üyelerinden oluşan muhalefet daha önce geçiş yönetiminin yapısı konusunda anlaşmaya varmıştı.

 

Ekonomik krizin vurduğu Sudan'da 19 Aralık'ta başkent Hartum'da başlayan gösteriler ülkenin farklı bölgelerine sıçramış ve çıkan olaylarda yaşanan ölümlerin ardından ordu 11 Nisan'da yönetime el koymuştu. 30 yıllık Ömer el-Beşir döneminin sona ermesinin ardından bu sefer halk sivil yönetimin iktidara gelmesi konusunda protestolarını devam ettirmişti.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - KEREM CONGAR

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha