• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Suriye Anayasa Komitesi görüşmelerinin ikinci turu uzlaşmasız sona erdi

Suriye Anayasa Komitesi görüşmelerinin ikinci turu uzlaşmasız sona erdi
0 0

Cenevre'de yapılan Suriye Anayasa Komitesi görüşmelerinin ikinci turu uzlaşma sağlanamadan sona erdi.

29 Kasım 2019 Cuma 22:11

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, heyetlerle yapılan görüşmeler sonrası 45 delegelik kurulu toplamanın mümkün olmadığını ve gündem maddelerine ilişkin bir anlaşma sağlanamadığını açıkladı.

 

Pedersen, "Uzlaşmaya varmaya çalışıyoruz ancak dediğim gibi henüz o noktada değiliz" şeklinde konuştu.

 

Komite'nin muhalif, rejim ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan 15'er kişilik anayasa yazım kurulu üyeleri, ikinci turun son gününde toplantı için sabah saatlerinde tam kadro BM Cenevre Ofisi'ne geldi.

 

Pedersen, Komite'nin muhalif ve rejim eş başkanlarının hafta boyunca kendi farklı pozisyonlarına ilişkin açıklamalar yaptığını söyleyerek "Ancak bildiğiniz gibi prosedürün ana kurallarında iki eş başkanın bir gündemde hemfikir olarak toplantılara devam edeceği yazıyor ama bu mümkün olmadı" ifadesini kullandı.

 

Muhaliflerin Eş Başkanı Hadi el Bahra: Olumlu geçti

 

Toplantı sonrası gazetecilere konuşan muhaliflerin Eş Başkanı Hadi el Bahra "Ortak oturum yapmak mümkün olmasa da ben bu turu olumlu bir çerçeveye koydum. Çünkü, istişareler Özel Temsilci aracılığıyla yapıldı ve olumlu geçti" dedi.

 

Bahra, Komite'nin 45 kişilik yazım ekibinin toplanabilmesi için Anayasa Komitesi'nin temel esasları çerçevesinde 5 teklif sunduklarını ama bunların tamamının Şam heyeti tarafından reddedildiğini söyledi.

 

Şam heyetinin eş başkanı Ahmed Kuzbari ise yaptığı açıklamada, bir sonraki turda ortak bir gündem maddesinde uzlaşmaya hazır olduklarını ifade etti.

 

Kuzbari iki gün önce yaptığı açıklamada Komite gündemine ilişkin sundukları teklifin, "terörizmle mücadele, yaptırımların kaldırılması ve Barış Pınarı Harekatı'ndan dolayı Türkiye'nin kınanmasını" içerdiğini belirtmişti.

 

Muhalifler ise rejimin teklifini, Anayasa Komitesi'nin temel çerçevesiyle ilgisi olmadığı gerekçesiyle geri çevirmişti.

 

Birleşmiş Milletler, Suriye anayasa görüşmelerini seçimlere kadar uzanacak siyasi uzlaşma yolunda önemli bir ilk adım olarak nitelendiriyordu.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - GİZEM SADE

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha