• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Suriye Demokratik Güçleri: ABD-Türkiye görüşmelerine dahiliz

Suriye Demokratik Güçleri: ABD-Türkiye görüşmelerine dahiliz
0 0

QSD Başkomutanı Mazlum Ebdi “güvenli bölge” tartışmalarını değerlendirerek, “Amerikalılar arabulucu rolü oynuyor. Bize Türk devletinin görüşlerini iletiyorlar" dedi.

17 Ağustos 2019 Cumartesi 01:05

QSD Başkomutanı Mazlum Ebdi “güvenli bölge” tartışmalarını değerlendirerek,  “Amerikalılar arabulucu rolü oynuyor. Bize Türk devletinin görüşlerini iletiyorlar, Türkiye’ye de neyi kabul ya da ret ettiğimizi söylüyorlar. Aynı zamanda bizim vizyonumuzu Türk devletine anlatıyor, Türkiye’nin neyi kabul edip neyi etmediğini bize iletiyorlar. Bu şekilde gidiyor. Son görüşmelerde müzakerelerin süreceği garantisi verildi” şeklinde konuştu.

 

ANHA’nın haberine göre, Ebdi, “Bir anlaşma olacaksa tüm Kuzey Suriye’yi kapsamalı. Kuzey ve Doğu Suriye tek bir bölge ve aralarında bir fark yok. Serekaniye ile Tel Abyad arasında çoğunluğu Arap nüfusun oluşturduğu doğru, ama yine de Suriye’nin bir parçası. Belirli bir bölge üzerinde bir anlaşma olacaksa bunu kabul etmeyiz” dedi.

 

“Güvenli bölge”nin alan sınırları hakkında da konuşan Ebdi, “Tüm bölge beş kilometre derinliğinde. Ancak Serekaniye ile Tel Abyad arasındaki bazı bölgelerde derinlik dokuz kilometre. Ve bazı çok küçük alanlarda derinlik 9 ila 14 kilometreye yükseliyor. Yani 5,9, 14 arasında diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha