• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Suriye muhalefeti, ABD'de: Siyasi çözüm için görüşme yapacağız

Suriye muhalefeti, ABD'de: Siyasi çözüm için görüşme yapacağız
0 0

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’ndan (SMDK) bir heyet, BM Genel Kurulu toplantılarına için ABD'ye gitti.

25 Eylül 2018 Salı 15:34

SMDK yöneticisi Hewas Egid, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve bazı ülkelerin dışişleri bakanlarıyla görüşme yapacaklarını belirterek, Suriye sorununun siyasi yolla çözümü için temaslarda bulunacaklarını söyledi.

 

Suriye muhalefeti kaynaklarından edinilen bilgilere göre Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Müzakere Heyeti Başkanı Nasr el Hariri başkanlığındaki 6 kişilik muhalefet heyeti ABD'ye gitti. BM Genel Kurulu'na katılmak ve Suriye krizini devletlerle görüşmek için ABD'ye giden Suriye muhalefeti, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron başta olmak üzere Suudi Arabistan ve Danimarka dışişleri bakanları ve bazı ülkelerin yetkilileriyle görüşmeler yapacak.

 

SMDK yöneticisi Hewas Egid, konuyla ilgili Sputnik'e konuştu: "Muhalefet heyeti iki gündür New York'ta bulunuyor. Suriye sorununun siyasi yolla çözülmesi ve Cenevre'yi görüşeceğiz. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmemiz olacak. Bazı ülkelerin dışişleri bakanları ve yetkilileriyle görüşmeler yapacağız. Suriye'de gelinen son durumu görüşeceğiz. Suriye sorununun siyasi yolla bir an önce çözülmesini isteyeceğiz. Suriye heyeti 30 Eylül'e kadar ABD'de olacak. Faydalı görüşmeler yapacağımızı umuyorum."

 

Suriye'de siyasi muhalefetin çatı örgütü olarak görülen SMDK, 2012'de Katar'ın başkenti Doha'da kurulmuştu. Türkiye, ABD, Fransa ve Suudi Arabistan destekli SMDK, Afrin, Cerablus, El Bab Ve Azez kentlerini yönetiyor. Buradaki sivil yönetimler SMDK'ya bağlı.

 

KAYNAK: SPUTNİK - HİKMET DURGUN

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha