• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

'Suriye zirvesi' Paris’te toplanacak

'Suriye zirvesi' Paris’te toplanacak
0 0

Fransa hükümeti 9 Mayıs’ta Suriye hükümetine karşı cephenin baş aktörleri olan Türkiye, Suudi Arabistan, Katar ve BAE’nin dışişleri bakanlarının katılacağı bir toplantıya ev sahipliği yapacak

4 Mayıs 2016 Çarşamba 13:20

Suriye’de barışçıl çözüm bulunması amacıyla Cenevre’de süren görüşmelerde sonuca ulaşılamazken, Fransa hükümeti 9 Mayıs’ta Suriye hükümetine karşı cephenin baş aktörleri olan Türkiye, Suudi Arabistan, Katar ve BAE’nin dışişleri bakanlarının katılacağı bir toplantıya ev sahipliği yapacak.

 

Fransa hükümet sözcüsü Stephane Le Foll, Suriye’deki durumu görüşmek üzere Türkiye, Suudi Arabistan, Katar ve BAE’nin dışişleri bakanlarının Paris’te bir araya geleceğini açıkladı. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault da, Halep’te artan çatışmalar ve müzakere sürecinin durma noktasına gelmesinden dolayı endişeli olduklarını belirtti.

 

Suudi Arabistan destekli Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Yüksek Müzakere Komitesi, Halep’te artan şiddetten Suriye hükümetini sorumlu tutmuş ve Cenevre görüşmelerinden çekilmişti.

 

ÇAVUŞOĞLU FRANSIZ BAKANLA GÖRÜŞTÜ

 

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransız mevkidaşı  Ayrault ile Suriye'deki son gelişmeleri ve gelecek günlerdeki toplantı takvimini görüştü. Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Çavuşoğlu-Ayrault telefon görüşmesinde, Suriye'de son günlerde yaşanan gelişmeler ve özellikle Halep'teki durum gündeme geldi.

 

KAYNAK: SPUTNIK

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha