• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Suudi Arabistan'dan Kudüs tepkisi: Haksız ve sorumsuz bir karar

Suudi Arabistan'dan Kudüs tepkisi: Haksız ve sorumsuz bir karar
0 0

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını 'sorumsuz' ve 'haksız' olarak niteledi.

7 Aralık 2017 Perşembe 11:46

Suudi Arabistan Haber Ajansı (SPA)'nın aktardığına göre Suudi Kraliyeti açıklamasında "Krallık, ABD Başkanı'nın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararından derin üzüntü duyuyor. Krallık daha önce böyle haksız ve sorumsuz bir kararın ciddi sonuçları olacağı uyarısında bulunmuştu" dedi.

 

Kral Selman salı günü telefonla görüştüğü Trump'ı, Kudüs'ün statüsüyle ilgili herhangi bir değişikliğin, barış müzakerelerine zarar vereceği ve bölgede gerginliği artıracağı konusunda uyarmıştı.

 

Selman, Kudüs'ün konumu itibarıyla ve Mescid-i Aksa'nın Müslümanların ilk kıblesi olmasından dolayı böylesi 'tehlikeli bir adımın' dünyadaki tüm Müslüman halkları tahrik edeceğini vurgulamıştı.

 

Suudi Arabistan ve ABD arasındaki ilişkiler Trump'ın Başkan seçilmesinden sonra iyileşmeye başlamış, Trump ilk yurt dışı ziyaretini bu ülkeye yapmıştı. 

 

İki ülke uzun zamandır müttefik olsa da Suudi Arabistan Trump'ın selefi Barcak Obama'nın İran ile fazla iyi geçindiğini düşünüyordu.

 

İran ve Suudi Arabistan arasında ise diplomatik ilişki bulunmuyor.

 

BAĞDAT, ABD'NİN KARARINDAN GERİ ADIM ATMASINI TALEP ETTİ

 

Irak ise ABD'nin kararından geri adım atmasını talep etti.

 

Bağdat'tan yapılan hükümet açıklamasında "Kararın, bölge ve dünyanın istikararı üzerindeki tehlikeli sonuçlarına karşı uyarıyoruz. ABD yönetimi, aşırıcılığı körükleyebilecek ve teröre elverişli durumlar yaratabilecek tehlikeli gerilimi durdurmak için bu karardan geri dönemeli" dedi.

 

'AMERİKAN GÜÇLERİNİ HEDEF ALMAK İÇİN MEŞRU NEDEN'

 

İran destekli Iraklı milis grubu 'Hareket Hizbullah el Nüceba' ise kararın Irak'taki ABD askerlerine saldırmaya 'meşru neden' sağlayacağını savundu.

 

Örgütün lideri Akram el Kaabi açıklamasında "Trump'ın aptalca kararı, Amerikan güçlerini hedef almak için bir meşru neden ve ümmetin vücudundan bu yapıyı (İsrail) söküp atmak için büyük bir kıvılcım olacak" dedi.

 

Yaklaşık 10.000 savaşçıya sahip olduğu belirtilen milis örgüt, Haşdi Şabi milis örgütünün şemsiyesi altında faaliyet gösteriyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha