• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Taliban yalanladı: Afganistan barış müzakerelerinde yokuz

Taliban yalanladı: Afganistan barış müzakerelerinde yokuz
0 0

Afganistan barış müzakereleri için Amerika Birleşik Devletleri ile masaya oturmaya hazır oldukları yönünde basında çıkan haberlere Taliban örgütünden yalanlama geldi.

19 Ocak 2019 Cumartesi 15:25

Pakistan basını, ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad ile Pakistan Başbakanı Imran Han arasındaki görüşmeler sonrasında örgütün müzakerelere devam etmeye sıcak baktığını yazmıştı.

 

Taliban'ın üst düzey liderleri, ABD heyeti ile İslamabad'da görüşmeleri için Pakistan'ın yanı sıra bölgedeki güçlerin örgüte talepte bulunduğunu, müzakerelerde Afghan hükümetinin de yer almasını istediklerini fakat bu talebi geri çevirdiklerini duyurdu.

 

Taliban'dan barış müzakereleri için 3 talep

 

ABD ile örgüt arasındaki pazarlık süreci Taliban'ın Halilzad'ı oyun bozmakla suçlayıp çekilmesinin ardından askıya alınmıştı.

 

Örgütün üst düzey yetkililerinden biri, "Daha önce de çok açık belirttik, yine tekrar ediyoruz. Bizim taleplerimizi yerine getirecek kapasitesi olmayan Afgan hükümetiyle asla aynı masaya oturmayacağız." dedi.

 

ABD ise, olası bir anlaşmanın uluslararası toplumun tanıdığı Afgan hükümeti ile Taliban arasında olması gerektiğini söylüyor. Taliban ise Afgan yönetimini kukla rejim olarak görüyor.

 

Taliban barış müzakerinin sürmesi için Amerikan askerlerinin çekilmesini, mahkum takasını ve Taliban liderlerine seyahat özgürlüğünü şart koşuyor.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - TUBA ALTUNKAYA

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha