• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Temyiz mahkemesi, Trump’ı Beyaz Saray üzerinden kazanç sağlamakla suçlayan davanın devamına karar verdi

Temyiz mahkemesi, Trump’ı Beyaz Saray üzerinden kazanç sağlamakla suçlayan davanın devamına karar verdi
0 0

ABD Başkanı Donald Trump’ın “muazzam boyutta, karmaşık ve gizli” iş anlaşmalarının çıkar çatışmasına yol açtığı iddiasıyla açılan ve 2017’de reddedilen dava temyiz mahkemesinden döndü.

14 Eylül 2019 Cumartesi 15:58

Bir alt mahkemenin müştekilerin davaya müdahil olma ehliyetinin bulunmadığına dair vardığı hükmün ardından konuyu inceleyen New York’ta federal bir temyiz mahkemesi, davanın yeniden ele alınmasına karar verdi. Alt mahkemenin ortaya koyduğu gerekçeyi reddeden temyiz heyeti, davanın bir kez daha ilerlemesi yönünde görüş bildirdi.

 

Dava ilk olarak Washington’da Sorumluluk ve Etik için Yurttaşlar (CREW) adlı, yönetime karşı belli aralıklarla davalar açan sol eğilimli gözlemci kuruluş tarafından açılmıştı. Bazı restoran ve otel sahipleri de ABD Başkanı’na karşı açılan davaya katılmıştı.

 

Trump ise davanın “tamamen dayanaksız olduğunu” savunmuştu.

 

Dava dosyasında, Trump’ın Amerikan başkanlarının göreve geldiklerinde özel işlerini arkalarında bırakma geleneğini takip etmediği için, sahip olduğu otel, iş ve emlak ilişkileri ağı nedeniyle gözüne girmeye çalışan yetkililer tarafından kolayca etkilenebilir bir durumda olduğu ifade ediliyordu.

 

ABD Başkanı’nın işletmeleriyle rekabet halindeki restoran ve otel sahipleri, Anayasa’nın yurt dışı ve ülke içindeki kazançlarla ilgili maddeleri uyarınca davayı Manhattan’daki İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi’ne taşımıştı.

 

Söz konusu taraflar, Trump’ın otellerinde ve işletmelerinde kalan yabancı ve yerli yetkililerin para harcadığını ve ABD Başkanı’nın göreve gelmesinden bu yana bu gelirlerden istifade etmeyi sürdürdüğünü belirterek Trump’ın yolsuzlukla mücadeleyle ilgili maddeleri ihlal ettiğini savunmuştu.

 

Davanın ilerlemesi yönünde karar veren Yargıç Pierre Leval’in de bu iddiaları desteklediği görüldü.

 

Leval yazılı kararında şu ifadeleri kullandı:

 

"Dava dilekçesinde açıkça iddia edilmektedir ki; paralarını bir manada Başkan’ı zengin edecek şekilde harcayarak Başkan’dan resmi düzeyde iltimas görebilecekleri inancıyla hareket eden hükümet müşterileriyle yapılan işler, müşteki kuruluşların kayıp yaşamasına neden oluyor ve bu kayıp devam edecek."

 

CREW’un yaptığı açıklamadaysa “Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’nı Anayasa’ya uymaya zorlamak için mahkemeye gitmenin gerekli olacağı bir pozisyona düşmeyi hiç istemezdik” değerlendirmesi yer aldı.

 

Kuruluşun İcra Direktörü Noah Bookbinder, “Başkan Trump bize başka seçenek bırakmadı. Amerikalıların hukuk devleti esasına göre etik değerlere sahip çıkan bir yönetim tarafından temsil edilmesini sağlamak için gerektiği sürece ve gururla savaşacağız” dedi.

 

ÇEVİRİ: INDEPENDENT TÜRKÇE - ELVİDE DEMİRKOL

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha