• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Tillerson: Kuzey Kore ABD ile müzakere hakkını kazanmalı

Tillerson: Kuzey Kore ABD ile müzakere hakkını kazanmalı
0 0

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, son açıklamasının aksine, "Kuzey Kore ABD ile müzakere hakkını kazanmalı" şeklinde konuştu.

16 Aralık 2017 Cumartesi 18:43

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Rex Tillerson yeni açıklamasında, Kuzey Kore ile Amerika'nın görüşebilmesi için Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arınması gerektiğini söyledi.

 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde konuşan Tillerson, Kuzey Kore'ye ekonomik ve diplomatik baskının sürdürülmesini söyledi.

 

Rex Tillerson, şunları kaydetti:

 

"Görüşmelerin başlaması için Kuzey Kore tehditkar tavrından vazgeçmeli. Bu gerilimin tek sebebi kendileri. Bunu sonlandırabilcek olansa yine kendileri, bu yüzden bu sorumluluğu tek başlarına almaları gerekiyor."

 

Geçtiğimiz günlerde Kuzey Kore ile ön koşulsuz olarak görüşmeye hazır olduklarını söyleyen Tillerson ve Kuzey Kore'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Ja Song Nam, konseyde karşılıklı sert söylemlerde bulundular.

 

Ja Song Nam ise "Bu stratejik nükleer silahların geliştirilmesi tamamen, ülkenin egemenliği ve toprak bütünlüğünü korumak ve Amerika Birleşik Devletleri'nin nükleer tehdit ve şantajlarından korunmak içindir" diye konuştu.

 

Tillerson olası bir görüşme için iletişim kanallarını açık tutacaklarını, ancak söz konusu diyalog için Kuzey Kore'nin ABD ile müzakere hakkını kazanması gerektiğini ifade etti.

 

Washington’da bir düşünce kuruluşu tarafından düzenlenen konferansta konuşan Tillerson, daha önce Kuzey Kore ile görüşmek için getirdikleri "Kuzey Kore silahsızlanmayı kabul etmeli" şartını yinelemeden, önkoşulsuz masaya oturmak için hazır olduklarını söylemişti.

 

KAYNAK: EURONEWS

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha