• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Trump'ın danışmanı: İran Devrimi 40 yıllık bir başarısızlık

Trump'ın danışmanı: İran Devrimi 40 yıllık bir başarısızlık
0 0

ABD Başkanı Trump'ın danışmanı John Bolton İran'daki İslam Devrimi'ni eleştirdi. Devrimin 40. yıl dönümünde paylaştığı mesajında Bolton, seslerinin duyulması için İranlıların arkasında durmayı sürdüreceklerini söyledi.

11 Şubat 2019 Pazartesi 23:09

ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, İran'daki İslam Devrimi'nin ülkeye "başarısızlık ve yerine getirilmeyen sözler" getirdiğini söyledi.

 

Bolton,Twitter üzerinden paylaştığı mesajında, "40 yıllık bir başarısızlığa neden oldu. Bunu değiştirmek İran rejiminin elinde ve ülkenin gidişatını belirlemek İranlıların elinde" dedi. Bolton, seslerinin duyulması için İranlıların arkasında durmayı sürdüreceklerini de dile getirdi.

 

Bolton'ın açıklaması, İran'da 1979 yılında yapılan devrimin 40. yıldönümünde geldi. İran'da 11 Şubat 1979 tarihinde Pehlevi Hanedanı devrilmiş, Ayetullah Humeyni'nin liderliğinde İslami bir yönetim kurulmuştu.

 

İslam Devrimi'nin 40'ıncı yıldönümü kutlamalarında konuşan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise İran'a yönelik Amerikan "komplolarının" hiçbir zaman başarıya ulaşamayacağını ve ABD'nin Tahran'a uyguladığı yaptırımların üstesinden gelmeyi başaracaklarını da belirtti.

 

Tahran'la ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya arasında 2015 yılında yapılan nükleer anlaşmadan ABD Başkanı Donald Trump'ın kararıyla çekilen Washington, İran'ın ekonomisini hedef alan ve mutabakat kapsamında dondurulan yaptırımları geçen sene yeniden yürürlüğe koymuştu.

 

ABD yaptırımlarının ekonomik açıdan etkilediği İran'da son dönemde yüksek enflasyon ve artan fiyatlar nedeniyle ülkenin çeşitli kentlerinde protesto eylemleri gerçekleştirilmişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha