• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Trump: İran ABD'ye ait bir insansız hava aracını düşürerek çok büyük bir hata yaptı

Trump: İran ABD'ye ait bir insansız hava aracını düşürerek çok büyük bir hata yaptı
0 0

İran, ABD'ye ait bir insansız hava aracını düşürdü. ABD Başkanı Donald Trump Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "İran çok büyük bir hata yaptı!" dedi.

20 Haziran 2019 Perşembe 18:43

İran Devrim Muhafızları insansız hava aracının İran hava sahasında düşürüldüğünü iddia etmiş, Reuters haber ajansına konuşan Amerikalı kaynaklar da İran tarafından fırlatılan füzenin hava aracını düşürdüğünü doğrulamıştı.

 

Reuters'a bilgi veren Amerikan kaynakları da İran tarafından fırlatılan füzenin hava aracını uluslararası hava sahasında düşürdüğünü söyledi. Reuters'a konuşan ABD'li yetkili düşürülen MQ-4C Triton tipi insansız hava aracının, donanmalarının envanterinde bulunduğunu belirtti.

 

Amerikan savunma sanayi şirketi Northrop Grumman tarafından üretilen Triton tipi insansız hava araçları 24 saatten uzun süre havada kalabiliyor, 16 kilometre irtifaya kadar çıkabiliyor.

 

Hürmüz Boğazı

Ä°ran

 

İran'ın açıklamasında olayın Hürmüzgan eyaletindeki Kühmübarek'te meydana geldiği belirtildi.

 

Hürmüz Boğazı'na kıyısı olan bölge, son haftalarda ABD ile İran arasında yükselen tansiyonun odak noktası haline gelmiş durumda.

 

Son olarak Umman Körfezi'nde iki tankerin saldırıya uğramasının ardından ABD İran'ı suçlamış ve bölgeye 1000 asker daha göndereceğini duyurmuştu.

 

Washington yönetimi, İran'ı Hürmüz Körfezi'ndeki tankerlere yönelik mayınlı saldırılar düzenlemekle suçluyor.

 

İran ise bu suçlamaları reddediyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha