• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Trump'tan İran'a Farsça tweet: Protestocu gençleri idam etmeyin

Trump'tan İran'a Farsça tweet: Protestocu gençleri idam etmeyin
0 0

ABD Başkanı Donald Trump, geçen yıl İran'da protestolara katıldığı için idam cezasına mahkum edilen 3 genç eylemcinin öldürülmemesi çağrısında bulundu.

16 Temmuz 2020 Perşembe 00:01

Trump, İngilizce ve Farsça iki tweet paylaşarak, "İran'da üç kişi protesto gösterilerine katıldıkları için ölüm cezasına çarptırıldı. Çok yakın zamanda idam edilmeleri bekleniyor. Bu üç kişinin idam edilmesi dünyaya korkunç bir sinyal gönderecektir, bunun yaşanmaması lazım! #İran'dakiİnfazlarDur" dedi.

 

Geçtiğimiz kasım ayında, İran'da yakıt fiyatlarına gelen zam nedeniyle patlak veren gösterilere katılan Amir Hüseyin Moradi, Muhammed Rajabi ve Said Tamjidi adlı üç gencin idam cezaları Yargıtay tarafından onaylandı.

 

 

Eylemciler, "İran İslam Cumhuriyeti'ni hedef alarak şiddet olaylarını ve kundakçılık yapmakla suçlu bulunmuştu.

 

 

İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre, Muhammed Rajabi ve Said Tamjidi geçtiğimiz aralık ayında Türkiye'ye kaçarak iltica talebinde bulunmuş, fakat ikisi de Türkiye göç idaresi tarafından İran'a geri gönderilmişti.

 

Ne olmuştu?

 

İran'da devlet tarafından sübvanse edilen benzinin litresi, aylık 60 litreye kadar bin tümenden (50 kuruş), bin 500 tümene yükseltilmişti.

 

Araç başına bir ay içinde 60 litreden fazla benzin alınması halinde benzinin litre fiyatı 3 bin tümene çıkartılmıştı. Ahvaz, Hürremşehr, Bircend, Meşhed, Geçsaran, Sircan, Bender Abbas, İsfahan ve Şiraz kentlerinde halk, benzine yapılan zamma karşı gösteriler düzenlemişti. Ülke geneline yayılan benzin zammı gösterilerinde çıkan olaylarda ölü ve yaralıların olduğu belirtiliyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha