• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Trump, TikTok ve WeChat ile iş yapmayı yasakladı

Trump, TikTok ve WeChat ile iş yapmayı yasakladı
0 0

Donald Trump, TikTok’u tamamen yasaklamak istediğini söylemişti.

7 Ağustos 2020 Cuma 11:22

ABD Başkanı Donald Trump, ABD'li kişi veya kuruluşların Çinli şirketlere ait sosyal medya uygulamaları TikTok ve WeChat ile herhangi bir iş yapmasını yasaklamaya yönelik 2 kararname imzaladı. 

 

Her iki uygulama için ayrı ayrı yayımlanan kararnamelerde, Çinli şirketler tarafından geliştirilen mobil uygulamaların ABD'de yayılmasının ülkenin ulusal güvenliğini, dış politikasını ve ekonomisini tehdit etmeye devam ettiği belirtildi. 

 

Kararnamelerde, ABD'nin TikTok ve WeChat'in sahiplerine karşı ulusal güvenliği korumak için agresif önlemler alması gerektiği vurgulandı. 

 

ABD'de kişi veya kuruluşların TikTok ve WeChat ile herhangi bir işlem yapmasının önüne geçmeyi öngören kararnamelerin 45 gün sonra yürürlüğe gireceği kaydedildi.

 

Trump, 3 Ağustos'ta yaptığı bir açıklamada, ABD'deki kolu herhangi bir Amerikan şirketine satılmadığı takdirde Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok'u 15 Eylül'de yasaklayacaklarını açıklamıştı.

 

Güvenlik endişeleri nedeniyle TikTok'un Çin'in kontrolünde olmasını istemediklerini vurgulayan Trump, Microsoft ya da bunun gibi büyük bir ABD merkezli firmanın TikTok'un ABD kolunu alması gerektiğini belirtmişti.

 

Veriler şantaj için kullanabilir kuşkusu

 

Alınan önlemlere gerekçeyse TikTok ve WeChat'in kullanıcılarının internet kullanımı ve bulundukları yerler hakkında veri topladığı kuşkuları. ABD’li yetkililer toplanan veriler sayesinde ABD devlet kurumlarında çalışan kişilerin yerlerinin tespit edilebileceği, şantaj uygulamak için görüntü toplanabileceği ya da ekonomik casusluk yapılabileceği gibi spekülasyonlarında bulunuyor. Söz konusu önlemlerin ABD bilgi ve iletişim teknolojilerine yönelik ''ulusal olağanüstü hal'' kapsamında hayata geçirildiği belirtildi.

 

ABD Ulusal Güvenlik, Amerikan Ordusu ve ABD Ulaştırma Güvenliği İdaresi çalışanlarına kurumlar tarafından kendilerine tahsis edilen cep telefonlarında TikTok ve WeChat uygulamalarını kullanmak yasak. ABD Senatosu da hükümet yetkilileri, meclis ve kongre görevlileri ve kamuya ait şirketlerde çalışanların söz konusu uygulamarı kullanmasını yasaklamaya yönelik bir yasa tasarısını gündemine aldı.

 

Microsoft TikTok'a talip

 

Trump'ın TikTok uygulamasının bir Amerikan şirketine satılması için Bytedance şirketine 15 Eylül tarihine kadar ültimatom tanıması üzerine Amerikan teknoloji devi Microsoft, TikTok uygulamasına talip oldu. Şirket satış görüşmelerinin başladığını duyurdu.

 

TikTok ile kullanıcılar, kendi kısa videolarını oluşturup, paylaşabiliyor. Kullanıcılar, videolarına, özel efekt filtreleri, eğlenceli etiketler ve çıkartmalar ile sevdikleri müzikleri veya sesleri ekleyelebiliyor. Özellikle gençler tarafından kullanılan uygulamayı ABD'de yaklaşık 175 milyon kullanıcı indirdi.

 

TikTok'tan tepki

 

ABD'deki yasal düzenlemenin ardından açıklama yapan TikTok, "şok olduklarını” ve "hukukun üstünlüğünün askıya alınmamaması için tüm yolları deneyeceklerini” belirterek hukuki yollara başvuracaklarının sinyalini verdi. WeChat'in sahibi olduğu Tencent şirketi ise "Kararı tümüyle kavrayabilmek için henüz incelediklerini” belirtti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha