• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Trump: Ulusal Acil Durum ilanı gündemimde yok

Trump: Ulusal Acil Durum ilanı gündemimde yok
0 0

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Meksika sınırına duvar örülmesi için gerekli bütçeyi sağlamak amacıyla Ulusal Acil Durum ilan etmeyeceğini söyledi.

12 Ocak 2019 Cumartesi 13:15

Trump, Beyaz Saray'da düzenlenen sınır güvenliği konulu bir toplantıda, 'bütçe'nin Kongre'nin işi olduğunu belirtti.

 

"Bunu Kongre'nin yapmasını istiyoruz." diyen Trump, Kongre'de yaşanan bütçe krizinden ve ardından Federal hükümetin kapanmasından sorumlu tuttuğu Demokratlara seslendi.

 

Amerikan Başkanı, "Demokratlar gelmeli ve oy kullanmalı. Ulusal Acil Durum İlanı şu anda gündemimizde yok." dedi.

 

Donald Trump geçen gün, Meksika sınırında ısrarcı olduğu duvarın örülmesi için gerekli bütçeyi tedarik etmek için yetkisi dahilinde Kongre'yi devre dışı bırakarak bunu Ulusal Acil Durum ilan ederek yapabileceğini söylemişti.

 

Federal hükümet 22 Aralık'tan bu yana kapalı

 

Başkan Donald Trump'ın Meksika sınırına duvar örmek için 5 milyar dolar bütçe istemesi sonrası bütçe tasarısı görüşmelerinde ABD Kongresi'nde anlaşmaya varılamaması sonucunda hükümet 22 Aralık 2018'de kısmen ve geçici olarak kapanmıştı.

 

Hükümetin kapanması milyarlarca dolar ekonomik zarara neden oldu

 

ABD'de federal hükümetin yaklaşık 20 gündür kısmen kapalı olmasının ülke ekonomisinde milyarlarca dolar kayba neden olduğu belirtiliyor.

 

Bazı ekonomistler Washington'da önümüzdeki cuma gününe kadar soruna çözüm bulunamaması durumunda, ocak ayı istihdam artışının yaklaşık 500 bin eksileceğini, bu aydaki işsizlik oranının da yüzde 4 artabileceğini belirtiyorlar.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha