• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Türkiye, İngilizce yeterlilikte Avrupa'da sondan ikinci

Türkiye, İngilizce yeterlilikte Avrupa'da sondan ikinci
0 0

Ana dili İngilizce olmayan ülkeler arasında bu dili en iyi bilen ve kullanan ülke Hollanda oldu. Türkiye ise Avrupa ülkeleri arasında sondan ikinci sırada yer alırken, genel listede 69. sırada kendisine yer buldu.

26 Kasım 2020 Perşembe 15:25

Bir milyardan fazla kişinin birinci ya da ikinci dili olan dünyanın büyük bir bölümünde konuşulan İngilizce konusunda Türkiye'nin pek de başarılı bir eğitim vermediği bir kez daha ortaya çıktı.

 

İngilizce eğitimi veren ve bu dilin yeterliliğini ölçen English First (EF) isimli kurum, ana dili İngilizce olmayan ülkeler arasında bu dili en iyi konuşan devletleri sıraladı. İngilizce Yeterlilik Endeksi 2020 raporunda 100 ülke yer alıyor. Raporda ülkelerin İngilizce yeterlilik seviyeleri, "çok iyi, iyi, orta, düşük ve çok düşük” olarak sıralandı.

 

EF’nin hazırladığı rapora göre, ana dili İngilizce olmayan ülkeler arasında bu dili en iyi konuşan ülke Hollanda, en kötüsü konuşan ise Tacikistan oldu. Türkiye'nin yeterlilik seviysi ise “düşük” olarak ifade edildi.

 

İngilizce Yeterlilik Endeksi 2020 raporuna göre Türkiye, 100 ülkenin bulunduğu listede 69. sırada yer aldı. Avrupa'da da Azerbaycan'ın ardından sondan ikinci olarak yer aldı.

 

Raporda dikkat çeken bir başka detay ise Türkiye’nin İngilizce yeterlilik endeksinde Irak, Suriye ve Azerbaycan dışındaki komşu ülkelerine geçilmesi oldu.

 

Avrupa'da Hollanda'nın ardından İngilizceyi en iyi konuşan ülkeler Finlandiya, İsveç, Norveç, Avusturya ve Portekiz oldu.

 

KAYNAK: KRONOS HABER - ZAFER ÇAĞRI

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha