• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Uluslararası Kriz Grubu: Yoksul ülkelerin salgınla mücadelede daha çok yardıma ihtiyacı var

Uluslararası Kriz Grubu: Yoksul ülkelerin salgınla mücadelede daha çok yardıma ihtiyacı var
0 0

Uluslararası Kurtarma Komitesi Başkanı David Miliband, dünyanın en yoksul ülkelerine yardım yapmanın, virüsün bu ülkelerde yayılmasına izin vermekten daha az maliyetli olacağını söyledi.

9 Nisan 2020 Perşembe 16:59

Bazı yoksul ülkelerde, virüsle mücadele edebilmek için gereken el yıkama yerleri ve solunum cihazları gibi temel ekipmanlar yeterince bulunmuyor.

 

Eski İngiltere Dışişleri Bakanı Miliband bu ülkelerdeki, potansiyel yüksek ölüm oranları ve yıkılmış ekonomilerin yaratacağı "gerçek kaos" ortamının uzun erimli sonuçları olacağı uyarısı yaptı.

 

Miliband, 5 milyon nüfuslu Orta Afrika Cumhuriyeti'nde sadece üç solunum cihazı olduğunu söylerken, Dünya Bankası'nın bir raporuna göre Sahra Altı Afrika ülkelerinin son 25 yıldan bu yana ilk kez ekonomik durgunluğa gireceği uyarısında bulundu.

 

Miliband, BBC'ye yaptığı açıklamada "Bu hastalık her yerde yenilene dek normale dönüş olmayacak. Dünyanın geniş kesimlerinde hastalık var oldukça İngiltere'yi, Fransa'yı ya da ABD'yi açmayacağız. Zincirdeki en zayıf halka kadar güçlüyüz" diye konuştu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha