• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Wilders: Şiddet tehdidi altındaki camiler korunmalı

Wilders: Şiddet tehdidi altındaki camiler korunmalı
0 0

Hollanda'dan Yeni Zelanda saldırılarıyla ilgili tepkiler gelmeye başladı.

15 Mart 2019 Cuma 23:20

Hollanda Kralı Willem - Alexander ve Kraliçe Maxima, “Nefret ve hoşgörüsüzlük korkunç bir yol aldı. Bu makul olmayan şiddete maruz kalan herkesin acısını paylaşıyoruz” dedi.

 

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, "korkunç saldırıları nedeniyle şok olduğunu” belirtti. Rutte, Yeni Zelanda Başbakanı Ardern ve kurban yakınlarına başsağlığı dileklerini ilettiğini söyledi.

 

İslam karşıtı görüşleriyle bilinen aşırı sağcı Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders, saldırıyı “korkunç haber” diye değerlendirdi. Camideki insanların öldürülmesini “hasta ve insanlık dışı” bulduğunu söyleyen Wilders, kimseye karşı şiddet kullanılamayacağını vurguladı.

 

Aşırı sağcı lider, camilerin korunup korunmayacağı sorulduğunda, “şiddet tehdidi altındakilerin güvenliği sağlanmalı” dedi.

 

ils Roest: Böyle bir şeyin burada asla olmayacağını düşünüyordum

 

Yeni Zelanda'da yaşayan çok sayıdaki Hollandalı arasından saldırılara tanık olanlar, yaşadıklarını Hollanda medyasına aktardı.

 

Eş ve üç kızıyla 2014 yılından bu yana Christchurch'te yaşayan Marco Janssens, şunları anlattı:

 

“Polis araçları ve havadaki helikopterleri görünce, neler olduğunu öğrenmek için Google'a girdim. Sonra o videoyu gördüm. Bütün o masum insanlar dua ediyor. Sonra kurban edildiler. Bir kız sokakta kafadan vuruldu. Keşke görmeseydim."

 

Christchurch'te bir barda çalışan Hollandalı Nils Roest, “Yeni Zelanda’da biraz daha sakin yaşıyorsun. Böyle bir şeyin burada asla olmayacağını düşünüyorsun. Amerika’da ve belki de Londra ya da Paris gibi büyük Avrupa kentlerinde görüyorsun. Ama Christchurch, Yeni Zelanda, hayır" diye konuştu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha