• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Yunanistan: ‘Adaların silahsızlandırılması müzakere konusu olamaz’

Yunanistan: ‘Adaların silahsızlandırılması müzakere konusu olamaz’
0 0

Türkiye ile Yunanistan arasında yıllar sonra istikşafi görüşmeleri yeniden başlayacak.

26 Eylül 2020 Cumartesi 11:36

Doğu Akdeniz’de hidrokarbon enerji kaynaklarının araştırılması ve deniz hakimiyeti konusunda Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan kriz, Oruç Reis gemisinin bölgeden çekilmesi, AB dönem başkanı Almanya’nın arabuluculuğu ve NATO’nun da devreye girmesiyle taraflardan gelen diyalog çağrılarının ardından yerini diplomasiye bırakmış durumda.

 

Türkiye ile Yunanistan arasında yıllar sonra istikşafi görüşmeleri yeniden başlayacak. Ancak başta Kıbrıs Cumhuriyeti olmak üzere Ankara’ya yönelik istenen AB yaptırımları ve Türkiye’nin Yunan adalarına ilişkin “silahsızlandırılsın” yönündeki talepleri istikşafi görüşmelerinde masada duracak en önemli maddeler arasında.

 

Türkiye’nin “adalar silahsızlandırılsın” yönündeki talebine karşı Yunanistan Hükümet Sözcüsü Stelios Peças’dan itiraz geldi. Yunan basınına göre Yunanistan Hükümet Sözcüsü Stelios Peças “Hiçbir Yunan hükümeti adaların askersizleştirilmesini (silahsızlandırılmasını) müzakere etmez” dedi.

 

Yunanistan Hükümet sözcüsü Stelios Peças cumartesi günü "Hiçbir Yunan hükümeti adaların askersizleştirilmesini müzaekere etmez" ifadelerini kullandı.

 

Oniki Adalar konusunda Türkiye’nin taraf olmadığı için konuşma hakkının olmadığını belirten Yunan sözcü, Yunanistan’ın egemenliğini korumak için her şeyi yapacağını söyledi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha