• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Yunanistan ile Makedonya 'tarihi' isim anlaşmasına imza attı

Yunanistan ile Makedonya 'tarihi' isim anlaşmasına imza attı
0 0

Yunanistan ile Makedonya arasında çeyrek asrı aşkın süredir devam eden isim sorununun çözümüne yönelik tarihi anlaşma imzalandı. Ancak her iki ülkede de onay süreci henüz tamamlanmayan anlaşmaya milliyetçilerden çok sert muhalefet var.

17 Haziran 2018 Pazar 12:52

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ''Bu, halklarımız için cesur, tarihi ve gerekli bir adımdı'' açıklamasını yaptı.

 

Yunanistan-Makedonya dışişleri bakanları Nikos Kocyas ile Nikola Dimitrov, Makedonya'nın anayasada ve dolayısıyla uluslararası alanda 'Makedonya Eski Yugoslav Cumhuriyeti' olan adının 'Kuzey Makedonya Cumhuriyeti' olarak değiştirilmesine dair anlaşmaya imza attı.

 

İki ülkenin sınırında bulunan Prespa Gölü kıyısındaki Psarades köyünde düzenlenen törene, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Makedonya Başbakanı Zoran Zaev'in yanısıra Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ve Birleşmiş Milletler (BM) Özel Temsilcisi Matthew Nimetz katıldı.

 

Törende Zaev, kravat takmamasıyla tanınan ve yine kravatsız boy gösteren Çipras'a kırmızı kravat hediye ederek takıldı.

 

Anlaşma uyarınca Makedonya'nın isminin 'Kuzey Makedonya Cumhuriyeti' anlamına gelen 'Republika Severna Makedonija' olarak değiştirilmesi karşılığında AB ve NATO üyeliklerine yönelik Yunanistan'ın vetosu kalkacak.

 

Ancak onay süreci henüz tamamlanmayan anlaşmaya her iki ülkede de milliyetçilerden çok sert muhalefet var.

 

Yunanistan'da Makedonya diye bir bölge olmasından ötürü milliyetçilerde 'Büüyük Makedonya' korkusu var. Nitekim anlaşmayla Makedonya'ya çok fazla ödün vermekle suçlanan Çipras cumartesi günü parlamentoda güvensizlik oylamasını atlattı.

 

Makedonya'da ise Cumhurbaşkanı Gyorge (Corge) İvanov, anlaşmayı imzalamayı reddediyor. Cumhurbaşkanının veto yetkisi var ama süresiz değil.

 

Anlaşmanın yürürlüğe girmesi için Makedonya'da parlamento onayı aldıktan sonra sonbaharda yapılacak referandumda da kabul edilmesi gerekiyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha