• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

2 milyon aile çocuklarına daha iyi bir okul için göç etti

2 milyon aile çocuklarına daha iyi bir okul için göç etti
0 0

Çocuklarını daha iyi okullara göndermek isteyen aileler adres değiştirmek zorunda kalıyor. TÜİK verilerine göre 2017’de bu sayı yaklaşık 2 milyonu buldu.

30 Kasım 2018 Cuma 15:26

Milli eğitimde adrese dayalı kayıt zorunluluğunun yarattığı sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Öğrencilerin okul kayıtları için getirilen adrese dayalı kayıt zorunluluğu, ailelerin çocuklarını iyi bir okula göndermeleri için ilçeler arası göç dalgasını başlattı.

 

Bu illerden biri de Adıyaman oldu. Fakat aileler bu kez de kamulaştırmadan kazandıkları tarım iskânı haklarını kaybediyor.  

 

Konuyu Meclis’e taşıyan CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, ailelerin adres değişikliği sonrasında yaşanan sorunları gündeme getirdi.

 

'MAĞDURİYETLER SADECE ADIYAMAN İLE SINIRLI DEĞİL'

 

CHP'li Tutdere, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ailelerin çocuklarını iyi bir okula kayıt etmek için adres değiştirdikleri, bu yüzden de kamulaştırma yapılan bölgelerde tarımsal iskân haklarını kaybettiklerini söyledi.

 

Okul nedeniyle geçici adres taşımaların mazaretli sayılması gerektiğini söyleyen Tutdere, “Mazeretli ailelerin durumlarının ayrıca değerlendirilmesi ve yönetmelikte bu konuda bir değişiklik yapılmasının doğru olacağını düşünüyorum. Mağduriyetler sadece Adıyaman'da değil, başka bölgelerde de söz konusu” dedi.

 

Adres taşıma sistemine göre, ailelerin çocukların okullarına kayıt yaptırması için, verilen adreste en az 6 ay yaşamış olması zorunluluğu var. Sisteme göre Türkiye’de yaklaşık 1 milyon öğrenci okula adreslerine göre yerleştirildi. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre aynı il içinde ilçeler arası göç edenlerin sayısı 2017 yılında 1 milyon 867 bin 211 kişi olarak belirlendi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha