• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

3-7 yaş nüfusunun en az okul öncesi eğitim aldığı ülke Türkiye

3-7 yaş nüfusunun en az okul öncesi eğitim aldığı ülke Türkiye
0 0

Eurostat'ın verilerine göre, çocuk gelişiminde en etkili yaşlar olan 3-7 yaş grubunda okul öncesi eğitime AB ülkeleri çok ciddi önem veriyor.

4 Haziran 2021 Cuma 15:53

Çocukların gelişimi için çok önemli bir eğitim olan okul öncesi eğitimi çocukların öğrenme, eleştirel düşünme ve işbirliği becerilerini geliştirmeleri için sahip oldukları ilk fırsatlardan biridir. Erken çocukluk ve ilköğretim, eşitsizliklerle mücadele ederek ve temel yeterliliklerde yeterliliği artırarak potansiyel olarak yaşam fırsatlarını düzeltmede kilit bir rol oynar. Peki, çocukların gelişimi adına bu kadar önemli olan okul öncesi eğitiminin en yaygın olduğu ülke hangisi? Türkiye’de durum ne?

 

Okul öncesi eğitimi programlarının, sürdürülebilir bir dönem boyunca temel eğitim faaliyetleri sağlaması gerekir. Bu yaştaki temel eğitim içeriği tipik olarak, pedagojik olarak eğitilmiş personel tarafından yönetilen ve çocukların bilişsel, dil, fiziksel ve sosyo-duygusal becerilerini geliştirmek için tasarlanmış yaratıcı ve oyun temelli etkinlikleri içerir. Bütün uzmanlar tarafından kritik bir öneme sahip olduğu belirtilen okul öncesi eğitimi, Avrupa ülkelerinde çok yaygın. Avrupa Birliği İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre Türkiye, okul öncesi eğitime en az değer veren ülkeler arasında.

 

35 ÜLKENİN YER ALDIĞI LİSTEDE TÜRKİYE SONUNCU; FRANSA VE İNGİLTERE’DE ÇOCUK NÜFUSUN TAMAMI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM ALIYOR

 

Eurostat’ın verilerine göre, Avrupa Birliği’nde (AB) 2019’da, 3 yaş ile ilköğretim düzeyinde zorunlu eğitime başlama yaşı arasındaki çocukların yaklaşık %97’si okul öncesi eğitim aldı. AB genelinde, 10 bölgeden yaklaşık 3’ü yüzde 96’nın üzerinde bir pay kaydederken, ağırlıklı olarak Belçika, İrlanda ve Fransa’da bulunan 30 bölgede, 3 yaş ile zorunlu eğitime başlama yaşı arasındaki tüm çocuklar ilkokul düzeyinde okul öncesi eğitimine katıldı. AB ülkelerinde bu kadar kritik bir öneme sahip olan okul öncesi eğitimine verilen önem, Türkiye’de sınıfta kaldı. En son 2016 yılı verilerinin verildiği Türkiye’de, 3-7 yaş arasındaki çocukların sadece yüzde 37.2’si okul öncesi eğitimine katılabildi. Öte yandan Türkiye, OECD ülkeleri arasında okuduğunu anlayabilme ve basit matematik becerilerinde en zayıf 2 ülke arasında yer alıyor.

 

Çocukların gelişiminde en önemli paya sahip olan okul öncesi eğitimi AB ülkeleri arasında çok büyük bir öneme sahip. Eurostat’ın verilerine göre, Fransa, İrlanda ve İngiltere’de 3-7 yaş arasındaki nüfusunun yüzde 100’ü 2019 yılında okul öncesi eğitimine katıldı. Çocuk nüfusunun tamamının okul öncesi eğitimi aldığı bu ülkeleri yüzde 97.7’lik bir oran ile Danimarka takip ediyor. Almanya, İtalya ve Hollanda gibi ülkeler de AB ortalamasının altında kaldı. AB’nin dev ülkelerinden Almanya’da 2019 yılında 3-7 yaş grubunun yüzde 94’ü okul öncesi eğitimine katılırken, bu oran Hollanda’da yüzde 90.5’e kadar düşüyor. Listede dikkat çeken bir başka detay ise İsviçre’nin Türkiye’nin ardından listenin 34. sırasında yer almış olması oldu. İsviçre’de 2019 yılında 3-7 yaş grubu aralığındaki nüfusun sadece yüzde 49.4’ü okul öncesi eğitimine katıldı.

 

KAYNAK: KRONOS - ZAFER ÇAĞRI

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha